AnaSayfa > Ekonomi > Yemekte yemeyiz dediler...

Yemekte yemeyiz dediler...

ERDEMİR'de çalışan işçiler, grev kararı alınmasının ardından çeşitli yollarla seslerini duyurmak için gerçekleştirdikleri eylemler kapsamında yemek boykotu eylemi de gerçekleştirdi.

25.Kasım.2016 Cuma 02:46
A A A

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalışan işçiler, eylemler kapsamında yemek boykotu eylemi gerçekleştirdi.

Genel olarak  fabrikayı kapsayan boykot esnasında işçiler  fabrika içerisindeki 3 yemekhanede toplandı.  Eylem esnasında  güvenlik görevlilerinin deönlem aldığı bildirildi.

Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan,  işçilere hitaben, haklı mücadeleleri kapsamında, üyelerinin haklarını almak için sonuna dek mücadele edeceklerini belirtti.

Ercan, "Bugün de gündüz vardiyası işçileri öğle yemeğini yemeyerek yeni bir eylem gerçekleştiriyor. Önümüzdeki süreçte eylemlerimiz artarak devam edecek. Eylemlerimizin sertliği de artacak.  Ta ki işveren bizi masaya çağırıp, bizi mutlu edecek rakamları önümüze koyana dek mücadeleyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Şube Başkanı Ercan’ın konuşmasının ardından toplanan işçiler alkışlar eşliğinde dağıldı.

SÜREÇ OLARAK...

Bilindiği gibi, 28 Temmuz’da Erdemir’de örgütlü Türk Metal Sendikası ve Erdemir adına MESS arasında başlayan görüşmelerde idari maddelerin kabul edilmesinin ardından, ücretler ve sosyal haklarla ilgili maddelerde anlaşma sağlanamamış, arabulucu sürecinin sona ermesinin ardından yapılan görüşmede de Türk Metal’in saatlik ücretlere 3 lira zam talebine karşılık işveren 68 kuruş teklif etmişti. Bunun akabinde sendika toplu sözleşme masasından ayrılmıştı.

Görüşmeler sürerken gerçekleştiren Türk Metal Sendikası 21 Kasım’da grev kararı almış, daha sonra da gündüz vardiyası işçilerinin iş çıkış saatinde kapsamlı bir toplantı gerçekleştirerek sorunun masada çözülmesi çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Ereğli’ye gelen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, grev kararından sonra gelen grev uygulama kararının çok zaman geçmeden alınacağını bildirdi.

Bu haber 803 kez okunmuştur

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.