AnaSayfa > Murat KILIÇ > ÇAYCUMA’DA BİR KAÇ GÜN…

ÇAYCUMA’DA BİR KAÇ GÜN…

Bazen insan, hayat selinin içinde nereye savrulacağını bilemiyor. Bende bu selden nasibimi alarak kayınpederimin rahatsızlığı nedeniyle Çaycuma ilçesinde birkaç gün kaldım.

27.Şubat.2017 Pazartesi 10:51
A A A

Batı Karadeniz’in büyük ve şirin bir ilçesiydi. Nüfusu ise Türkiye standartlarının üzerinde sanırım yirmi dört bin civarında. Şehirde ilk dikkatimi çeken ise ülkenin genelinde de olduğu gibi şantiye havasıydı. Sanki bir inşaat alanına giriyormuşsunuz gibi. Araç kullanmadan önce slalom yapmayı öğrenmek gerekiyor! Kısaca yollar sorunlu efendim. Belediye yetkilileri umarım kısa zamanda düzeltir. Son dönemde her şehirde olduğu gibi burada da trafiğe kapalı alan vardı. Açıkçası düzenleme yapılmasına rağmen istenilen hava yakalanamamış duygusuna sahip oldum. Yine de çevre ilçeleri gördükten sonra görevlilerin çabasını tebrik ediyorum. Yöre insanı yardımsever ruha sahip tipik bir Anadolu halkıydı. Yemeklerinin sadece harika olduğunu yazabilirim. Şu her yerde yediğimiz kır pidesinin neydi buradaki farkı ve bu lezzeti nasıl yakalamışlar anlamış değilim! Bartın yolunda Filyos koyuna sahip bu güzel ilçeyi farklı gözlerle sizlerinde görmesini tavsiye ediyorum. Umarım bir gün yolunuz düşer.

                   Başta da yazdığım gibi eleştiri ve övgü kişiseldir. İlçeyi överken yaptığım eleştirileri bizzat sorunu ortadan kaldıracak görevlilere yapmayı uygun bulmaktayım. Bu yüzden biraz da ilçe hastanesinden bahsedersem sanırım sizleri sıkmamış olurum. Yeni hastanenin yapıldığını ancak hizmetin bitişik eski hastanede yürütüldüğünü söylemeliyim. Neden nasıl diye detaylı bir araştırma yapamadım. Fakat hasta ve hasta yakınlarından öğrendiğim kadarıyla, inşaat ile ilgili sorunlar teslimde gecikme yaşatıyormuş. Tabii ki görevli personel bu durumu yakından takip ediyordur. Ancak biran önce taşınmalarında fayda var. Çünkü eski hastane içler acısı bir durumda. Tuvaletlerde ışıklar yanmıyor. Pis bir koku her tarafa sinmiş vaziyetteydi.  Hastalar nerede yatak bulunursa orada servisleri harici yatırılıyor vs vs vs. Nöroloji hastası olan kayınpederim kadın doğum servisinde yatırıldı. Bir müddet sonra kendi servisine geçti. Kendisinin kısmi felç geçirdiğini bakıma muhtaç bir şekilde bulunduğunu yazmalıyım. Bu serviste önce üç kişilik odaya ardından tek kişilik odaya alındı. Ertesi gün bir doktor tarafından ki bu kendi doktoru değil bu defa tekrar üç kişilik odaya alındığını öğrendim. Neden nasıl bilmiyorum. Ama şu bir gerçek ki hasta olmanızın bir anlamı yok bu hastanede! Bir doktor gelip kendi branşı haricindeki yatalak bir hasta hakkında karar verip sizi istediği gibi yönetmeye kalkabiliyor. Mesleki bir etiğin uygulanmadığını söylemeliyim. Olsaydı kayınpederimin doktoruyla görüşme nezaketi gösterilirdi. Ve ortak bir karar vererek hastalar için en uygun durum bulunabilirdi. Umarım sıralı yöneticiler bir daha böyle bir durumun yaşanmaması için gerekli tedbirleri alırlar. Hastanede gece ve gündüz demeden halkına hizmet için çalışan ebe ve hemşirelere, teknik personel ile doktorlara ise selam ve saygılarımı iletiyorum. 

                   Sonuçta ülkemizin geleceğine karar vereceğimiz referandum öncesinde hastanede hasta ve yakınlarına yaşatılan bu tatsız yaklaşım bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Bir de diğer hasta ve yakınlarının yaşadıklarını düşünmenizi istiyorum. Onların karar vermesini nasıl etkilersiniz? Ne diyeyim sevgili halkım, iyi ki Çaycuma’da siyasi bir kimliğe sahip değilim…

Bu haber 904 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.