AnaSayfa > Ekonomi > Erdemir ve TSO buluşması kimleri rahatsız etti?

Erdemir ve TSO buluşması kimleri rahatsız etti?

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır ve ERDEMİR Genel Müdürü Sedat Orhan, Ereğli sanayicilerinin taleplerini dinlemek üzere ilk kez Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılması, TSO'ya talip olanları çıldırttı.

 

 

15.Mayıs.2017 Pazartesi 05:25
A A A

Baktır ve Orhan, etkinlik öncesinde Kdz Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker’e ziyarette bulundu.

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Baktır, ziyarette yaptığı konuşmada, “Sağ olsun, başkan bey beni iki kez ziyarete geldi. Başkan bey ile sürekli telefonla veya yüz yüze konuşuyoruz. Bu ziyaret iadeyi ziyarettir. Hem de bizim bugün, Ereğli Erdemir’in 52’nci işletme yıldönümüdür. Bu anlamda, bize hizmet vermiş arkadaşlarımıza ödül törenlerini yapacağız. Burada, tabi ki ticareti de konuşacağız. Eski bir bankacı olarak ta ticareti iyi konuşurum. Birazda esnaf çocuğu olduğum için rahat rahat konuşuruz” ifadelerini kullandı.

TSO Başkanı Tetiker, toplantı vesilesiyle talep ve dileklerini ileteceklerini belirterek, “Daha önce de ilettik, farklı görüşmelerimiz de oldu. Sağolsun kendileri dinlediler. Bütün mücadelemiz ekmek mücadelesi. Bu mücadele devam edecek. Ama daha farklı düşünceleri, daha farklı uygulamaları olacağına inanıyorum. Bu istişare toplantılarının devamını diliyorum. Sonuç inşallah hayırlı olacak. Bizim mücadelemiz Kdz. Ereğli için. Onlar Türkiye genelinde mücadele ederler, biz Kdz Ereğli için mücadele ederiz. Onlar o bilinçle işin ucundan tutarlar biz bir ucundan tutarız.”

“EREĞLİ İÇİN MÜCADELE ETMEK, TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE ETMEKTİR!”

ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır Tetiker’in sözlerine cevap olarak “Ülkenin herhangi bir metrekaresinde mücadele etmek, ülke için mücadele etmektir. Dolayısıyla Kdz Ereğli’deki mücadele Türkiye için mücadele etmektir” dedi.

“YENİDEN YAPILANDIRMAYA NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?”

Baktır, bir gazetecinin Erdemir’in OYAK’ın maden ve metalürji yapılanması içinde yeniden yapılandırılmasına neden gerek duyulduğu sorusu üzerine şunları söyledi:

“Erdemir grubunun altında yedi şirket var. Yedi şirketin ikisi yurt dışında. Biri Singapur’da, öbürü Romanya’da. Geri kalan beş şirketin, mühendislik şirketi dahil olmak üzere yurt içinde. Bildiğiniz gibi Ereğli AŞ’den önce Sedat beyin görev yaptığı Ermaden var. Orası maden çıkartan bir tesis. Burası metalürji şirketi, diğer tarafı maden şirketi. Vizyonu biraz daha genişletirseniz, doğal olarak OYAK’ın maden ve metalürji grubu içinde yer alacak olan bir Erdemir’in sahip olduğu şirketler olacak. O yüzden biz Maden ve metalürji dedik. Vizyonumuzu biraz daha açmak istiyoruz bunu yaparak.

“YATIRIM YAPILACAK MI?”

Böyle yapılanmasının Erdemir AŞ veya İsdemir AŞ’de yatırım yapılacak veya yapılmayacak anlamı taşımadığını belirten Baktır şöyle devam etti:

“Ama biz önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin toplam ihtiyacını karşılamak adına kısmi yatırımlar planlıyoruz. Çünkü toplam7 milyon ton, 8 milyon ton sıcak sac ithalatı yapan bir ülkeyiz. Dünyada ikinci veya üçüncü sıradayız. Her bir dolarlık ithalat bizim için cari açıktır. Biraz önce başkan beyin de açıkladığı gibi biz önce Türkiye’nin bilançosuna bakıyoruz. Türkiye’nin bilançosunun güçlü olmasına bakıyoruz.

Bizim bilançomuza baktığımızda da bizle beraber gerek tedarikçi zincirinde, gerekse de müşteri ayağındaki toplam müşteri bilançolarına bakıyoruz. Dolayısıyla bizim bütün bilançoları yönetebilmek adına yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu maden ve metalürji grubunda yapılanmanın dışında bir yapıdır bu. Gerek Erdemir’de, gerek İsdemir’de gerekse Ermaden’de her gün düşünüyoruz ki yatırım yapalım. Yatırım yaparsak ne sağlayacak.

Öncelikle istihdam sağlayacak. İki özellikle cari açığı kapatacak bir yapı sağlayacak. Bir de istihdam sağlayacak. Dolayısıyla bunun önümüzdeki planlamamızda var. Bunun maden ve metalürji grubu anlamında değil, bu kendi vizyonumuzda var. Maden metalürji grubunun vizyonu başka bir şey. Bu önümüzdeki dönemlerde OYAK tarafından açıklansın istiyoruz.”

BASINLA İLİŞKİLER

TSO Başkanı Tetiker’in “Basının her biri soru sorarsa bize vakit kalmaz, zamanı iyi kullanmamız lazım” diyerek araya girmesi üzerine Baktır şunları söyledi:

“Ben misafirim, ev sahibinin dediğini yaparım. Şuna inanın, bir saat önce Sedat beyle sohbetini yaptık. Üç ayda bir basınla bir araya gelmeyi planlıyoruz. Üç ayda bir halka açıklığımız nedeniyle mali rasyolarımızı paylaştıktan sonra, gerek bizim mali rasyolarımızın içeriği, gerekse önümüzdeki dönem stratejilerini paylaşabilmek adına en azından üç ayda bir sizinle birlikte olacağız. Bu konuda biraz daha tavır değişikliği yapacağız.”

TSO’DAN “HERKÜL VE KERBEROS” TAKDİMİ

Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır ve Sedat Orhan, daha sonra TSO Şeref Defteri’ne duygularını yazdı.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Ömer Baktır’a, Herkül’ün üç başlı köpek Kerberos’u Cehennemağzı mağaralarından çıkarışının tasvir edildiği bir seramik kabartma armağan etti. Tetiker, Baktır’a kabartmanın ifade ettikleri konusunda bilgi verdi.Baktır ve Orhan, daha sonra TSO Yönetim Kurulu Üyeler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

YILLAR SONRA İLK KEZ

TSO’da düzenlenen istişare toplantısının basına kapalı olan kısmında, Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, TSO bünyesindeki çeşitli sektör grubu temsilcilerini ayrı ayrı dinleyerek görüşlerini ve taleplerini aldı.

Öte yandan yaklaşan TSO seçimleri dolayısıyla Erdemir ve TSO kurmaylarının buluşması, TSO'ya talip olan adayları rahatsız ettiği iddiaları siyasi kulislere yansıdı. Erdemir Yönetim Kurulu Başkan düzeyinde en son 15 yıl önce TSO'yu ziyaret etmişti. Bu ziyaret yıllar sonra ilk kez gerçekleşiyor. 

Bu haber 671 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.