AnaSayfa > Ekonomi > Fındık üreticileri ve işçileri sömürülüyor mu?

Fındık üreticileri ve işçileri sömürülüyor mu?

Türkiye'de özel bir yayın kuruluşunun hazırladığı raporu Facebook'ta paylaşan CHP Zonguldak Millet Vekili Ünal Demirtaş'ın paylaşımı, "Fındık üreticileri ve işçileri sömürülüyor mu?" sorusunu akıllara getirdi. Verilen raporda;

26.Eylül.2017 Salı 08:11
A A A

Dünyadaki fındığın 4'te 3'ü Türkiye'de üretildiğini biliyor muydunuz?
Dünyada fındık ihtiyacının %75 ini karşılayan Türkiye bir yılda ortalama 2 milyar ihracat yapıyor. İhracat verilerine göre fındığımızın yarısını Almanya(%23) ve İtalya(%20) alıyor. Türkiye'de üretilen fındığın %20 si iç piyasada kalıyor. Verilere göre fındığın kilosunu 8-9 dolar gibi bir ücretle ihraç ediyoruz. Yani yurt dışında fındığın alım fiyatı Türk parası karşılığı 30 TL.

 


Fındık bizde, borsası Almanya'da!
Türkiye'de üretilen fındığın fiyatı Almanya Hamburg'taki Dünya Fındık Borsası'nda belirleniyor. Fındığın %75'ini üreten Türkiye'deki fındık üreticileri çok küçük, güçsüz ve sistemsiz! Alıcılarsa tekel durumuna gelmiş. Türkiye'de fındıktan 400 bin aile, bunun Zonguldak, Düzce, Ereğli, Alaplı, Akçakoca gibi il ve ilçelerde binlerce aile geçimini sağlıyor. Bin bir emek, çaba, işgücü, zaman ve maliyet harcanarak üretilen fındığın fiyatının Hamburg'da belirlenmesi, üreticilerin küçük, güçsüz oluşu ciddi bir mağduriyet oluşturmakta, haksız rekabet ve kazanç yaşatmakta. İşin emeğini ve yükünü çeken üreticiler gözle doyurucu bir kazanç elde edememekte, fakat alıcılar ise büyük tekel konumundalar.
Verilen rapora göre; 2007'de asgari ücretin 403 TL olduğu fiskobirlik fındık taban fiyatını 7TL olarak belirlerken, 2017 asgari ücretin 1400TL olduğu dönemimizde ise fındık taban fiyatının 10TL olması üreticilerin sistemli bir birliktelik kuramadığı tablosunu ortaya koymakta. Dünyadaki fındık piyasasını belirleyen Hamburg Fındık Borsası, yüksek karlarla cebini doldururken, ülkemizde üretici fındık fiyatının uzun yıllardır adeta yerinde sayması, ülkemizde baskın bir fındık birliğinin oluşturamaması sonucunu ortya koyuyor.

 


Mevsimlik işçi olarak çalışanların tablosu daha da ağır!
Sigortasız ve güvencesiz çalıştırılan on binlerce kişi insani yaşam koşulları dışında hayatını sürdürmeye çalışıyor. Memleketlerini, evlerini, yurtlarını bırakarak çoluk çocuk en fazla 20 gün süren hasat sezonu için, günlük ücretleri ortalama 60TL ile 80TL arası değişen, yanlarındaki çocukların çalışması için verilen ücretse bu fiyatın yarısına denk getirilen mevsimlik işçinin yaşam koşulları oldukça olumsuz. Tuvaletin olmadığı, buzdolaplarının olmadığı, baraka gibi yerlerde sezonu geçiren işçilerin adeta ekmek kavgasının nasıl verileceği örneğini bizlere göstermektediler. Çoğu yatacak rahat bir yatak bulursa kendini şanslı sayıyor. Kısaca hayatta kalabilme savaşı veriyorlar!

Bu görüntüler geçtiğimiz yıllarda bölgemize mevsimlik fındık işçisi olarak gelen ve dere kenarlarında kamp kuran aileler, daha sonra kaymakamlıkça belirlenen alanlara yerleştirilmişlerdi.  Resimler:www.olay53.com

Bu haber 1124 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.