AnaSayfa > Siyaset > Her şerde, bir hayır vardır...

Her şerde, bir hayır vardır...

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantıları, 5. Oturumda tamamlandı.

10.Ekim.2017 Salı 03:23
A A A

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Nikah Salonu’nda, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında toplanan Meclis’te gündemde yer alan;içinde camide bulunan Kent Meydanı projesi, Elmatepe Mahallesine üstgeçit, Kışla Mahallesi’ne yarı olimpik yüzme havuzu projesi ve Göztepe Köprüsü’nün yenilenmesi projesine ilişkin meclise sunulan Bütçe Komisyonu raporlarını ayrı ayrı okundu.

2 PARTİLİ GELMEDİ.CHP'DEN KOMİK GEREKÇELER

Gündem maddeleri, ad okutulmak suretiyle onaya sunuldu. AK parti’den Yusuf Kalay, İhsan Yazıcıoğlu ve Osman Yavuz’un mazeretli olarak katılmadıkları toplantıda, 4 gündem maddesine de, iktidar gurundan 16 kabul muhalefetten ise 13 ret oyu çıktı. Borçlanmayı içeren maddelerin tamamı oy çokluğu ile kabul görmesine karşın,  nitelikli çoğunluk olan 17 oy rakamına ulaşılmadığı için meclisten geçmedi.

MUHTARLARDAN CHP'Lİ MECLİS ÜYELERİNE SİTEM

Maddelere ilişkin komisyon raporları okunması sırası ve maddelerin oylanması sonrasında AK Parti ve CHP’li gurup üyeleri arasında tartışmalar, bazen ise sataşmalar yaşandı. Toplantı sonunda, toplantıyı izlemek için katılan bazı muhtarlar, ret oyu kullanan bazı CHP’li üyelere tepki göstererek, “her şeye ret diyorsunuz” diyerek sitem etti. Muhtarlar meclis üyelerine, 'Hani Ereğli'ye yapılanlara karşı çıkmayacağız' demiştiniz sözleriyle tepki gösterdiler. 

SİZ EREĞLİ'YE ÇİVİ ÇAKILMASINI İSTEMİYORSUNUZ

Başkan Uysal, maddelere ilişkin konuşmalarında ise şunları söyledi:

"Kent Meydanı, cami ve otopark projesini yapacağız. Meclisin borçlanma yetkisi vermemesi bunun yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Atımızı alan yolumuzu da almadı ya kardeşim. Biz bu yolda devam edeceğiz. Atımı almış olabilirsiniz önemli değil ama biz bu yolda devam edeceğiz. Biz çözüm olarak bunu şehrimizde olması gerektiğini ve buralara Türk topraklarına, 'bu bölgede Müslümanlar yaşamıştır' diye bir mimari ile birlikte ortaya koyup yapmamız lazım. Ereğli'ye çivi çakılmasını istemiyorsunuz. Bu memleketi inançlı ve imanlı insanlar kurtaracak böyle 'hayır' diyenler değil.

KENT MEYDANINA 2 TANE DEVASA BİNA YAPACAKTINIZ

Caminin üç boyutlu ve oradaki mimari çizimlerini gösterdik. Soruyorum, daha da soracağım. Daha önce siz ‘buraya bir belediye binası yapalım hatta arada bir köprü olsun kaymakamlık binasını da buraya yapalım’ dediniz. Biz, sizin gibi oraya deniz manzarasını da yok edecek, iki tane devasa kütleyi oturtmadık. Biz, halkın kullanabileceği, şehre giden vatandaşın o parktan faydalanacağı bir otopark kuruyoruz.

Orada 14 dönüm arazi var, 14 dönüm arazinin bin 200 metre karesini cami tabanı oturuyor. Projeyi bütün basın mensupları, vatandaşımız inceleyebilir. Kullanımı ile birlikte bin 800 metre kare. Kent meydanı 25 bin metre karelik bir alanı kaplıyor.

ATIMIZI ALAN YOLUMUZU DA ALMADI YA..!
Meclisin borçlanma yetkisi vermemesi bunun yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Yani atımızı alan yolumuzu da almadı ya kardeşim. Biz bu yolda devam edeceğiz. Atımı almış olabilirsiniz önemli değil ama biz bu yolda devam edeceğiz. Bunu herkes bilsin. Karadeniz Ereğli'nin merkezde nasıl ne şartlarda nasıl özellikle cenazeler başta olmak üzere cuma namazları ve dini bayramlardaki namazlarımızın nasıl kılındığını nerede ne şartlarda kılındığını bütün vatandaşımız biliyor.”

KALAY VE YAZICIOĞLU KAHRAMAN OLMUŞ
Bu arada, AK Partili Belediye Meclis Üyelerinden Yusuf Kalay'ın, Sakindere çalışmalarına ilişkin bütçe görüşmelerinde olduğu gibi bugünkü oturuma da katılmayışı dikkat çekti.

Geçen mecliste 'sınavını' bahane eden Kalay'ın, bugün yapılan gündem maddeleri arasında, 2014 yerel seçimlerinde Uysal'ın projeleri arasında yer alan ve kendisinin de birinci derecede ilgisi olduğu Kent Meydanı projesinin bulunmasına rağmen mecliste yer almayışı, parti kanadında tepkilere neden oldu.

Diğer taraftan da 4 kez meclis toplantısına katılan AK Parti Grup Sözcüsü ve AK Partili Belediye Meclis Üyesi İhsan Yazıcıoğlu'nun da 'Şehir dışı mazareti' nedeniyle en kritik meclis toplantına gelmememesi de dikkat çekerken, CHP kanadı tarafından siyasi arenada kahraman ilan edilmeleri de şaşkınlık yarattı. (Muharrem Yokarıbaş)

Bu haber 566 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.