AnaSayfa > Ekonomi > 'Erdemir ve Kardemir’e kömür veremez hale geldik'...

'Erdemir ve Kardemir’e kömür veremez hale geldik'...

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, her türlü bedel ödeyen Zonguldak'taki maden işçilerinin, maden işletmeciliğinin uzmanı olduğunu söyledi.

08.Kasım.2017 Çarşamba 04:41
A A A

Başkan Demirci 8 Kasım kömürün bulunuşu ve Uzunmehmet'i Anma Töreni’nde şöyle konuştu: 

“1829’da Uzun Mehmet’in kömürü bulması ve 1848’den itibaren devam eden üretim sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından insanlarımız bölgemize geldiler.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla birlikte Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bölgemize ve madencilere sahip çıkmasıyla, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk ili olduk.

Yerli yabancı kömür şirketleri devletleştirildi ve madencilik devlet ciddiyetiyle yapılmaya başlandı. Ülkemiz sanayisinin ve Emeğin Başkenti olduk. Hızla büyüdük ve üç şehir olduk. Yaklaşık 5 bin maden şehidimiz ve onbinlerce meslek hastamız oldu. Çünkü biz hep ürettik.

Biz ürettikçe ülkemiz gelişti, kalkındı, büyüdü. Bölgemizde ve dünyada saygın bir devlet haline geldik. Bölgede ve dünyada güçlü bir devlet olmamızı istemeyen emperyalist ülkeler de boş durmadılar.Ulusal birliğimizi ve üretim ekonomimizi bozabilmek için her yola başvurdular.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itici gücü olan Zonguldak bölgemiz de bu saldırılardan nasibini aldı.

1960’lı ve 1970’li yıllarda, yılda 5 milyon ton taşkömürü üreten ve ülkemiz ihtiyacının tamamına yakınını karşılayan bölgemiz, 1990’lı yıllardan sonra hızla geriledi.
‘Yeni Dünya Düzeni’ dediler, ‘Küresel ekonomi’ dediler ve biz, bölgede bulunan Kardemir ve Erdemir’e kömür veremez hale geldik. Zonguldak ve Türkiye, üretim ekonomisinden uzaklaştıkça, yani ithalat teşvik edildikçe dış borçlarımız hızla arttı.

YERALTI MADEN İŞLETMECİLİĞİ UZMANLIK İSTER
Aynı dönemde Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan işçi sayısı 16 binlerden 8 binin altına, üretim ise 2 milyon 500 bin tondan 1 milyon tonun altına indi.

Zonguldak göç verdi, Türkiye borçlandı. Şimdi zora düştük ve torba yasalarla çıkış arıyoruz. Yerli üretimi artırmanın yollarını arıyoruz. Biz de uzun zamandır bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ancak bize ölümü dayatan politikaları doğru bulmuyoruz. Yeraltı maden işletmeciliği uzmanlık ister. Biz bunu bedel ödeyerek öğrendik. Ve gündemde olan Torba Yasa Tasarısının 58’inci maddesine karşı çıktık. Madenci kardeşlerimizin, maden ocaklarında yaptığı uyarı eylemi dikkate alındı.

Ankara’da yetkililerle görüşmelerimiz oldu. Meclis’teki görüşmelerde 58’inci maddede düzenleme yapılacak ve bizim çalıştığımız sahalardaki mevcut durum aynen devam edecek. Ben tüm madenci kardeşlerime, gösterdikleri kararlılık, disiplin, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu için teşekkür ediyorum

TTK, YILDA 5 MİLYON TON KÖMÜR ÜRETEBİLİR

Biz üretmek istiyoruz. Türkiye’nin yılda 35 milyon ton taşkömürüne ihtiyacı var. Her yıl yaklaşık 4 milyar dolarımız dışarıya gidiyor. Zonguldak’ta kömür var, işsiz var, müşteri var, TTK gibi güçlü bir kurum var ama siyasi irade işçi almıyor.

Özel sektör dediler, TTK’yı küçülttüler ama yeri dolmadı ve Zonguldak göç verdi. TTK, 1960’lı, 1970’li yıllarda olduğu gibi yıllık 5 milyon ton üretebilir. Bu yanlış politikadan derhal vazgeçilmeli ve işçi alınarak üretim artırılmalıdır.

Bunun yolunu, yöntemini de Bülent Ecevit Üniversitesi’nin hazırladığı rapor gösteriyor.

Yaklaşık 170 yıllık üretim tarihimizde, başta bölgemizde kömürü bulan Uzun Mehmet olmak üzere tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum."

Bu haber 308 kez okunmuştur

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.