AnaSayfa > Muharrem Yukarıbaş > Bakış Açısı...

Bakış Açısı...

Geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesinde, çekilen fotoğraf ve altına düşülen not dikkatimi çekti.

 

 

08.Aralık.2017 Cuma 01:21
A A A

Resmin  altına şu notu düşülmüştü. "Kdz.Ereğli şehir güneşin bir ara akşam saatlerinde (17.10) kendisini gösterdiği esnada adeta şehir yanıyor gibiydi, müthiş bir manzaraydı... "
fotoğrafı çeken kişinin fabrikanın dumanı ile güneşin buluştuğu saati fotoğrafla en güzel şekilde yakalandığı bir geçek. "Müşhiş bir manzara" olarak altına düştüğü notla belirtilen bu resim oldukça dikkat çekici.

Bakış açısı
Evet şehir yanıyor malesef. Bu duman sahasını Ereğli'li olarak biz yıllardır solumak zorunda kalıyoruz. Erdemir yönetiminin ara ara paylaştığı filtreleme sistemlerine yaptıkları yatırımları anlatmaları beni hiç mi hiç ikna edemiyor malesef. Şehir dışına ne zaman çıksam nefes aldığımı hissediyorum. Kavaklık- Kepez, Kışla-Gülüç bölgelerinde yaşayan insanlar eminim benimle aynı düşünce içerisindelerdir. Temiz ferah bir nefes alabiliyor muyuz? Erdemir verileri ne kadar inandırıcı? Peki yüzlerce bileşenin fırınlandığı metallerden çıkan duman hiç mi bize zararı yok?

Dumanı kabullendim, Ereğli bölgesine yatırımlarınız ne?
Milyon dolar kar elde ederek rekor açıklamaları yaptığınız şehrimizde gözle görünür bir yatırmınız yok. Özelleşme sürecinden bu güne kadar, övgüyle bahsettiğiniz kar rekorlarına ulaşmak için bölgemizden kıstığınız yatırımlarınızı biz övemiyoruz malesef. İlk başta işçi kıyımı, nakliyecilere ve saç tüccarlarına koyduğunuz amborgo, Ereğli halkına hem moral hem katma değer getiren basketbol gibi spor faaliyetlerini durdurmanız, bu olumsuzlukları halkta kamu oyu oluşacak korkusu ile yerel basını sus payları vererek bu gerçeklerde susturmanız ne kadar gerçekçi?

TUİK Türkiye Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2015
Ölüm nedenleri incelendiğinde; 2014 yılındaki ilk üç hastalık grubuna ilişkin sıralamanın 2015 yılında da değişmediği görüldü. Ölüm vakalarının 2014 yılında %40’ını oluşturan dolaşım sistemi hastalıkları 2015 yılında %40,3’ünü oluşturarak ilk sırada yer aldı. İkinci sırada, 2014 yılında %20,4 oranında gerçekleşen iyi ve kötü huylu tümörlerden ölümler, 2015 yılında %20 olarak gerçekleşti. Üçüncü sırada yer alan solunum sistemi hastalıkları ise 2014 ve 2015 yıllarında %10,6 ve %11,1 olarak hesaplandı.


Bu tabloda ülke genelinde dolaşım, solunum ve kanser oranlarındaki artışın arttığını görmekteyiz. Peki bölgesel bazda düşünürsek Ereğli'nin geniş sahasını kaplayan Erdemir'den çıkan dumanın bu oranların artmasında ne kadar katkısı var? Sormamız ve ciddi bir şekilde araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Çağrıda bulunuyorum, Erdemir beni ikna etsin.


Başa dönecek olursam fotoğraf bana göre müthiş bir fotoraf. tabi baktığım açıya göre...

Bu haber 514 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.