AnaSayfa > Prof.Dr. Jana Jabbour > Avrupalı liderlere göre, Recep Tayyip Erdoğan bir tehdit...

Avrupalı liderlere göre, Recep Tayyip Erdoğan bir tehdit...

Avrupa Birliği’nin bakış açısına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye, uluslararası ilişkilerin ve politikanın denklemini değiştirdi.

27.Eylül.2017 Çarşamba 06:15
A A A

Aslında ilk defa Avrupalı liderler, Ortadoğu’da Batı’ya karşı durabilecek, onlara hayır diyebilecek, batı-doğu ilişkilerini yeniden dengelemeye çalışabilecek cesareti olan Müslüman bir liderle karşı karşıya kaldı.

Bu dünya ilişkilerindeki yeni bir denklem. Bence batılı liderler bu yeni denklemi, sindirmekte zorlanıyorlar.

Bugün dünyadaki her yerde olduğu gibi Avrupa Birliği’nde popülizm ve aşırı sağ hareketler yükselişte. Adaylar seçimi kazanmak için Türkiye’yi günah keçisi yapıyor. Bu Macron’un Fransa’da, Merkel’in Almanya’da oynadığı bir oyun.

Seçim döneminde Türkiye’ye AB üyesi olmayan ülkelere karşı sert bir yaklaşım sergiliyorlar. Böylece milliyetçi seçmenin oylarını topluyorlar.

Seçim kampanyası bittikten sonra ise yeniden Türkiye ile ilgili ilişkilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Avrupa Birliği ve genel olarak batılı ülkeler, Ortadoğu’da zayıf, Batı’nın planlarını ve projelerini takip eden Müslüman Liderler görmeye alışmıştı.

Aslında Ortadoğu’daki tüm eski liderlere bakacak olursanız hepsi Batı’nın hükmü altına girmişti. Fakat 2000’li yıllarda AK Parti iktidara geldiğinde çok açık bir şekilde programlarının Türkiye’yi uluslar arası ilişkilerde bir konu değil bir aktör yapmak olduğunu söylediler.

Yeniden bir statü kazanmak, yeniden iyi bir yer edinmek için diplomasiyi takip edeceklerini söylediler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin amacı Türkiye’yi Batı’ya hizmet eden bir ülke değil Batı’nın bir partneri yapmaktı. Aslında Erdoğan ve Türk politikacıların istediği, basit bir şekilde Türkiye’yi gerçek bir partner, eşit bir partner olarak görmeleri.

Avrupa Birliği darbe girişimine hızlı bir şekilde tepki vermedi. Bunu hemen kınamak istemediler. Bu bence AB tarihindeki büyük bir leke. Bu durum AB’nin çifte standardını ortaya koyuyor. Bir yandan demokrasi ve insan haklarını savunuyorlar. Diğer yandan da darbe girişimi gerçekleştiğinde sadece susuyorlar. Bu AB politikalarındaki çok kötü bir leke.

Problem Türkiye değil. AB liderlerinin gözünde Türkiye İslam’ın ve Müslümanların temsilcisi ve bölgede İslamfobi hâkim olduğu için Türkiye’ye yükleniyorlar. Avrupalı liderlere göre Recep Tayyip Erdoğan, onların politikaları ve Ortadoğu’daki projeleri için bir tehdit.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü bir lider ve çok güçlü bir ülkeyi yönetiyor. Bugün Türkiye’nin güçlü bir ekonomisi var. Dünyadaki en iyi ekonomilerden biri. Türkiye geçmiş yıllarda dış yatırımlarda da kendine yer edinmeyi başardı. Enerji Merkezi haline geldi. Tüm bunlar Türkiye’yi oldukça etkili bir aktör yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün uluslararası ilişkilerde özellikle mazlumların hakları konusunda çok büyük bir rol oynuyor.  Bunlar Filistinliler, Arakanlılar ve Afrikalılar olabilir. Ve uluslararası ilişkilerde ilk kez Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda mazlumların sesini duyuran bir lidere sahibiz. Bu Ortadoğu ve Afrika halkı tarafından çok iyi olarak görülüyor.  

Bu haber 122 kez okunmuştur

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.