AnaSayfa > Prof.Dr. Jana Jabbour > Moskova, Şam'ın Ankara'yla karşı karşıya gelmesine izin vermez.

Moskova, Şam'ın Ankara'yla karşı karşıya gelmesine izin vermez.

Siyasi söylem, hatta siyasi propaganda ve gerekçeyle ilgili gerçekleri ayırt etmeliyiz.

 

 

20.Şubat.2018 Salı 06:22
A A A

Türkiye, Afrin bölgesinin yüzde 15'ini eline geçirdi ancak bu operasyonun Kürt savaşçılarının moralinin bozulması üzerinde güçlü bir etkisi oldu. 

Türkiye'nin sivillere zarar vermemek için ağır ilerlemesine rağmen, hükümet ve Başkan Erdoğan seslerini yükseltiyor ve Türklerin ulusal gururunu arttırıp halkı hükümet çevresinde toparlayacak bir söylem geliştiriyor.

Nitekim bu operasyona yalnızca Halkların Demokratik Partisi (HDP, Kürt yanlısı) karşı çıkıyor.  

Diplomatik cephede, saldırı, Ankara ile Washington arasındaki gerginliği artıracak kadar çok ki, Türkiye'nin Afrine'in yaklaşık 100 kilometre doğusundaki Minbej'e ilerlemek için şimdiden tehdit ettiği yerlerde, ABD ordusunu YPG'nin yanına yerleştirdi. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, NATO'da bir ABD müttefikiyle olan gerilimi azaltmak amacıyla Perşembe ve Cuma günleri Ankara'yı ziyaret etti ve Sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.  

Bu ziyaretin ardından Washington ve Ankara, stratejik Minbej kenti için bir çözüm aramak için "öncelikli" olarak, krizlerini aşmak için Suriye'de birlikte çalışmaya karar verdiler. 

Washington, Türkiye'nin Washington ile yaptığı görüş ayrılığına ek olarak, kuzey Suriye'deki hava sahasını kontrol eden Şam rejiminin ana müttefiki olan Rusya'nın çıkarlarını hesaba katmalıdır. 

Anlaşmayı daha da karmaşıklaştıran Suriye rejimi, Türk saldırılarına karşı çıkan hükümet yanlısı güçlerin, Afrine gönderme ihtimalini öne sürdü. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Rus meslektaşı Vladimir Putin'e Suriye rejiminin YPG'ye verdiği herhangi bir desteğin kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Ben, Esad yanlısı güçlerin Afrin'e girmesini olası görmüyorum. ‘Türkiye ve Suriye'nin perde arkasında birbirleriyle görüştüğünü’ düşünüyorum.  

Moskova, Şam'ın Ankara'yla karşı karşıya gelmesine izin vermez.

Bu haber 460 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.