AnaSayfa > Asayiş > TSO seçimleri damgasını vurdu.

TSO seçimleri damgasını vurdu.

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nca (TSO) Ereğli Ekonomisinin Yıldızları Ödül Töreni gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törene yaklaşan TSO seçimleri damgasını vurdu. Hisarcıklıoğlu’nun mevcut başkan Sertan Yalçın’ın lehine konuşmalar yaptığını iddia eden adaylardan Mustafa Özkan ile TOBB başkanı arasında tartışma yaşandı.

02.Mart.2018 Cuma 12:18
A A A

Karadeniz Ereğlisi TSO tarafından düzenlenen Ereğli Ekonomisinin Yıldızları ödül töreni Gülüç Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirildi.  Toplantıya  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taştan, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu,  Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, belde belediye başkanları AK Parti ilçe Başkanı Fatih Çakır, il, ilçe Ticaret odalarının başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantıda, TSO başkanı Sertan Yalçın’ın yanı sıra, Ereğli TSO Başkan adaylarının hepsi de hazır bulundu.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.  Merhum TSO Başkanı Yaşar Tetiker anısına hazırlanan sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. 

TSO Başkanı Sertan Yalçın selamlama konuşmasında, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz merhum TSO Başkanı Yaşar Tetiker’e rahmet dileyerek, “Bugün anlamlı bir törendeyiz, bölgemizde yatırım yapan, istihdam yapan,  katma değer yaratan, vergisini ödeyen üye yatırımcılarımıza ne yapsak azdır.  Onlar her türlü takdiri hak eden ekonomimizin parlayan yıldızlarıdır” ifadeleriyle ödüle layık bulunanları kutladı.

HİSARCIKLIOĞLU: “EREĞLİ YENİ BİR LİMAN İSTİYOR”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasında  Zonguldak’ın durumunun Türkiye’nin başka illerine göre iyi olduğunu belirterek şunları söyledi: “İhracat Türkiye’de yüzde 11 artmış, Zonguldak’ınki yüzde 116 artmış. Türkiye’nin en büyük bin şirketi arasında dört Ereğlili şirket var. Zonguldak’ın kurumlar vergisinin yüzde 90’ını Ereğli ödüyor. Ülkenin yassı çelik ihtiyacının yüzde kırkını tek başına Ereğli karşılıyor. Ereğli hem batı Karadeniz’in hem de Zonguldak’ın parlayan yıldızıdır. Bu başarıyı daha da arttıracak, yeni bir liman istiyor. Tersaneler bölgesinde tahmil tahliye izni verilmesi için ulaştırma bakanıyla görüştük, müsteşarımızla görüştük. Ulaştırma bakanlığında işi aştık. Diğer kamu kurumlarını da aşacağız. Ondan sonra ister Ereğli Demir çelik limanını, isteyen de tersaneler bölgesindeki limanı kullanabilir” dedi.

İLÇE BAZLI TEŞVİK VE ÜNİVERSİTE

Zonguldak’ın en büyük talebinin teşvik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunun çalışmasını yapıyoruz, il merkezli teşvik yerine ilçe bazlı teşvik verilmesi lazım. Devletimiz bunu prensip olarak kabullenmiş durumda, ancak verilerde noksanlık var. Biz de elimizden gelen katkıyı vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Ereğli’nin bir isteği, eksiği var. Üniversite. Ereğli’ye bir üniversite yakışır. Bandırma’nın, Alanya’nın varken niye Karadeniz Ereğli’nin olmasın. TSO bununla ilgili lobiye başlamış durumda. Vekilime sordum böyle bir şey olursa Allah derim dedi.  Zonguldak’ın vekilleri uyanık.  Trabzon ne istiyorsa onlar da onu istiyor. Trabzon OSB’yi denizde kuruyormuş, onlar da bunu istiyor.  Trabzon üniversite istiyormuş, vekilim diyor ki, Trabzon bir yapsın, biz de yaptırırız diyor.”

“NET ASGARİ ÜCRET” MÜJDESİ…

Yeni dönemde, bu yıl itibarıyla asgari ücretle işe alınan kişiye net maaş verileceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Asgari ücret ne kadar. Bin 604 lira. 800 lirayı devlet karşılayacak. Seçim arenasında en önemli rekabet asgari ücret rekabetiydi. Bunun mağdurlarından biri biz olduk. Asgari ücret yüksek  düşük demiyorum. Asgari ücretin üstündeki vergi yükü bizi mahvediyor.  İşçi bunu bilmiyor. 1600 liranın üstüne 800 lira ekleyince maliyet 2 bin 400 lira oluyor.  Önümüzdeki yıl, bu yıl itibarıyla yüz liralık asgari ücret desteği devam edecek. “ dedi.

Hisarcıklıoğlu iş mahkemelerine gitmeden önce zorunlu arabulucu uygulamasının işverenin lehine sonuçlar verdiğini ifade etti.

Türkiye’nin ilk defa yerli ve milli otomobilini üreteceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “2019’da prototip, 2022’de de artık arabamızı satın alacağız. Ne olacak bu? Elektrikli otomobil. Dünyayla aynı anda yarışıyoruz. Hedefimiz milli gelirimizin 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkmasını istiyoruz. Bu hepimizin 2,5 daha zengin olması demek” diye konuştu.

TSO ADAYINDAN TEPKİ… TOBB BAŞKANINDAN SERT ÇIKIŞ

Öte yandan Hisarcıklıoğlu konuşmasını sonlandırırken, TSO Adaylarından Mustafa Özkan, TOBB Başkanını mevcut TSO başkanı lehine algı oluşturmaya çalıştığını öne sürdü.

Özkan, “Nasıl oluyor da o bu kadar çöküntü içerisinde biz geriye gittik. Sertan kardeşimiz ve geçmiş yönetim çok güzel işler yaptı ise niye biz bu noktadayız? Ben sizden özellikle istedim. Bu algı operasyonunda, herkese eşit davranacağım dediniz, sonuna kadar bekledim demediniz. Sertan başkan kendi reklamını yaptığı gibi o zaman bizde çıkarız, diğer adaylarla oraya” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Özkan’ı  30 yıldır tanıdığını dile getirerek “ Ama burası ahenk farklı, burası bir seçim platformu değil. Böyle şey olur mu ayıptır. Seninle 30 yıllık hukukumuz vardı sana bu laflarını yakıştıramıyorum. Ben sizin misafirinizim burada. Ne Sertan’ın yanındayım ne karşısındayım ne senin yanındayım ne karşındayım. Daha ne diyeyim ya.” İfadelerini kullandı.  

Tartışmanın ardından Mustafa Özkan ve kendisini destekleyen TSO üyeleri salondan ayrıldı. Toplantının kalan bölümünde, salonun yarısından fazlasının boş olduğu gözlemlendi.

DEMİRTAŞ ELEŞTİRDİ, ÇATUROĞLU YANITLADI

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’ın teşvikte  3. Bölgede olması nedeniyle ekonomik açıdan zorda kaldığını belirterek, AK Parti’nin ekonomik politikalarına yönelik eleştiriler  getirdi, kendi önerilerini anlattı.

AK Parti Milletvekili Faruk Çaturoğlu da konuşmasında Demirtaş’ın eleştirilerine katılmadığını ifade ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çaturoğlu, Hisarcıklıoğlu’nun ilçe bazında teşvik geleceğine ilişkin sözlerine ise, “İlçe bazında teşvikin Ereğli için iyi olacağı görüşünde değilim. Ereğli için gerekli olan sektörel teşviktir” diyerek görüşünü anlattı.

SEMBOLİK AÇILIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ…

Toplantıda, Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, Merhum Başkan Yaşar Tetiker’in ismi verilen bulvarın temsili açılışı gerçekleştirildi.

Toplantının sonunda Ereğli’de ekonominin yıldızları ödülleri verildi. Protokol tarafından verilen ödüllerin, Türkiye’nin en büyük 500, en büyük ikinci 500 sıralamasına girenler,  en fazla vergi veren mükellefler ve TSO’ya en uzun süre üye kaydı bulunanlara verildiği gözlendi.

Toplantının sonunda Milletvekili Çaturoğlu’nun TOBB tarafından Ereğli’ye bir okul yapılmasına ilişkin talebini yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, “Allah ömür verirse Ereğli’ye bir okul da olur” diyerek cevap verdi.

     

Bu haber 288 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.