AnaSayfa > Ekonomi > 'Güçlü Çeliği, Osmanlı Çileği, Asırlık Çınarları ile geleceğin şehri Kdz.Ereğli'...

'Güçlü Çeliği, Osmanlı Çileği, Asırlık Çınarları ile geleceğin şehri Kdz.Ereğli'...

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği "Karadeniz Ereğli Ekonomisinin Yıldızları" Ödül törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve il ve ilçe protokolü, işadamları katıldı.

01.Mart.2018 Perşembe 06:09
A A A

 Hisarcıklıoğlu, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası’nca düzenlenen Ödül Töreni’nin ardından, geldiği Ereğli, Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otel Salonu’nda Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni”ne katıldı.

Açılış konuşmasını yapan, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sertan Yalçın, Ereğli’nin son dönemlerde güç kaybetmeye başladığını belirttiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gönül isterdi ki sanayi 4-0’ı tartışalım hangi yan sanayiyi getirelim diye tartışalım, 2,3 hatta 4’ncü OSB’yi konuşalım, fakültenin temelinin atılmasını değil yeni bölümler açılmasını talep edelim, liman ihtiyacını değil nasıl daha fazla ihracat yapacağımızı tartışalım. Sektörümüz, bölgemiz ve ülkemiz ne kadar güçlü olursa verdiğimiz istihdam ve moral değerleri de yüksek olacaktır. Ereğlimiz son dönemlerde güç kaybetmeye devam etmektedir. Ereğli ekonomisi sürekli kan kaybetmesi hiçbirimizin içine sinmemektedir.

Bilgi ve iletişim çağı olarak adlandırılan günümüz çağında ortak akıl ile birlikte olan ülkeler ve sektörler başarılı olmaktadır. Hepimiz Ereğli için el ele canla başla çalışmalıyız. Erdemir, siyasetin açtığı yoldan söz verdiği yatırımları biran önce başlatmaları gerektiğini hatırlatmam gerekir. Rekor kar yakalayan Erdemir’in yeni yatırımlarla işbirliği çerisinde sosyal sorumluluklarını gözetmeleri hepimizin beklenti ve istekleridir.

Bu konuda TSO olarak tüm değerli üyelerimiz için olduğu gibi Erdemir için de ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Devlet büyüklerimize de bölgesel ihtiyaçlarımız konusunda taleplerimiz var. Teşvik uygulamasında yerimizin yeniden gözden geçirilmesi, tersanelere bölgesel ve sektörel…”

HİSARCIKLIOĞLU; GÜÇLÜ ÇELİĞİ…
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Güçlü çeliği, Osmanlı çileği, asırlık çınarları ile geleceğin şehri Kdz.Ereğli’de olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
Ereğli ve Alaplı ziyaretlerinde farklı görüşteki milletvekilleri ve belediye başkanlarının bir arada olması örnek gösterilmeli. Kırmaya, dökmeye gerek yok, birbirimizi sevelim. Ereğli’ye baktığımız zaman Batı Karadeniz’in itici gücü. Sanayi, tarım ve turizm kenti. Allah her şeyi vermiş size, yatıp kalkıp şükredin. 5 Vakitse 5 vakitte şükür namazı kılın. Bir Kayseri, Sivas’a bak bir de Zonguldak’a bak. Demir çelik sanayi, tersanecilik, balıkçılık, Osmanlı çileği burada.

YÜZDE 90’I EREĞLİDEN…
Zonguldak’ta tahsil edilen vergi gelirlerinin yüzde 53’ü kurumlar vergisinin yüzde 90’ını Ereğli ödüyor. O yüzden Batı Karadeniz’in itici gücü. Ülkenin yassı çelik ihtiyacını yüzde 40’ını tek başına Ereğli karşılıyor. Gördüğünüz gibi Karadeniz Ereğli ham Batı Karadeniz’in hem Zonguldak’ın parlayan yıldızı. Böyle başarılı bir Ereğli’ye başarıyı daha da arttıracak yeni bir liman isteniyor. Ulaştırma Bakanımız, Müsteşarımız ile görüştük, belli bir noktada Ulaştırma Bakanlığı’nda işi aştık, bundan sonra iş diğer kamu kurumlarında kaldı, inşallah onu da açacağız. İsteyen Erdemir’in limanını isteyen tersaneler bölgesindeki limanı kullanabilir, o zaman daha rahat ihracat ve ithalat yapabilir duruma gelir inşallah.

TEŞVİK İSTEMİNDE HAKLI MI? HAKLI…
Ereğli’nin en büyük talebi yeni bir teşvik sistemine geçilmesi, haklı mı haklı. Yanı başımızda Düzce ile burayı mukayese ettiğimizde farklılıklar var. Aslında bunun bir çalışmasını yapıyoruz, artık il merkezli teşvik yerine ilçe bazlı teşvike geçilmesi lazım. Devletimizde aslında bunu prensip olarak kabullenmiş durumda yalnız verilerde noksanlıklar var. Bu kapsamda TOBB biz her türlü katkı ve desteği vermeye çalışıyoruz. Ereğli’nin bir isteği eksiğimiz üniversite. Ereğli’ye üniversite yakışmaz mı? İskenderun, Bandırma, Alanya’nın varken neden Ereğli’de olmasın. Bunun ile ilgili lobi başlatılmış durumda

HİZMETTE 5 YILDIZ KALİTESİ

Ereğli TSO bugün itibariyle aldığı belge ile 5 yıldızlı hizmet veriyor. Bunu ben demiyorum, bugün.Ereğli TSO, Paris, Londra, Berlin odalara hangi standartta hizmet veriyorsa.Ereğli’de aynı standartta hizmet veriyor. Bu yönetim anlayışı. Bu anlayış, işbirliğinden dolayı TSO’yu kutluyorum.

Program, Ereğli Organize Sanayi bölgesi yoluna TSO Onursal Başkanı Merhum Yaşar Tetiker Bulvarı” isminin verilişi, sahnede oluşturulan kurdele kisimi ile sembolik olarak açılırken, Vergi ve İSO sıralamasına girenler, odaya katkı veren belediye başkanları ve ilk kuruluşundan bu yana üyelikleri devam edenlere plaketleri verildi.

Hisarcıkloğlu'na İsmet Koç tarafından bir sepet 'enerji veren' Mavi Yumurta hediye edildi. Yığılca Belediye BAşkanı Muzaffer Yiğit'e plaketi TOBB Başkanı Muzaffer Yiğit tarafından takdim edildi. Ayrıca Onursal Başkan Merhum Yaşar Tetiker’in Oğlu Serkan Tetiker’e de Hisarcıklıoğlu tarafından hediye takdimi ve ardından TSO hizmet binasında Yaşar Tetiker Konferans Salonu açılışı yapıldı.

Zonguldak Vali Vekili Nevzat Daşdan, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, YIğılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, Ormanlı Belediye BAşkanı Bayram Başol, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İyi Parti İlçe Başkanı Asım Tazegül, çevre oda başkanları, TSO Başkan Adayları Arslan Keleş, Niyazi Özcan’ın katıldığı törenlerin ardından, protokol üyelerine Erdemir Göztepe sosyal tesislerinde yemek ikram edildi.

PLAKET ALAN KURUM, KURULUŞ VE KİŞİLER
2014, 2015, 2016 yılları Kurumlar Vergisi 1.si ve ilk 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ adına Nezih Tunalıtosunoğlu,

2014 ve 2016 yıllarında Kurumlar Vergisi ‘.si ve İlk 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Çınar Boru Profil Sanayi ve Ticaret AŞ adına Abdurrahman Çınar,

2014 – 2015 yıllarında Kurumlar Vergisi 3.sü Bozkuşlar İnş. Ltd. Şti. adına Onur Akçakese,

2014 yılı Kurumlar Vergisi 4.sü Has-Er Demir ve Çelik Ltd. Şti. adına Hasan Akyüz,
2014 yılı Kurumlar Vergisi 5.si Özel Ereğli Arkaz Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti. adına Ercan Yalçın’a plaket (katılmadı)

2015 Kurumlar Vergisi2.si, 2016 Kurumlar Vergisi 5.si Yılmaz Madencilik Ti. San. Ltd. Şti adına Ercan Yalçın,

2015 yılı Kurumlar Vergisi 4.sü, Falım Gıda İnş. San. Ltd. Şti adına Ayhan Günaydın,

2015 yılı Kurumlar Vergisi 5.si Azim Otomotiv Anonim Şirketi adına Mehmet Yılmaz (katılmadı),

2016 yılı Kurumlar Vergisi 3.sü Kdz. Ereğli Yıldız Demir Ltd. Şti adına Atilla Yıldız,

2016 yılı Kurumlar Vergisi 4.sü Türkler İnşaat Ltd. Şti adına Ahmet Türk,

İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Tat Metal Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ. Adına Akın Tatoğlu,

İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı araştırma sonuçlarına göre İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Özdemir Boru Profil Ltd. Şti adına Fevzi Özdemir,

Ayrıca Orhan Subaşı, Kenan Çuhan ve Bedri Erel adına torunu İlkin Erel’e en eski oda üyeleri olarak plaketleri takdim edildi.

Bu haber 583 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.