AnaSayfa > Siyaset > BELEDİYE MECLİSİNDE SEÇİM ve TARTIŞMA GÜNÜ

BELEDİYE MECLİSİNDE SEÇİM ve TARTIŞMA GÜNÜ

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı oturumlarının birinci birleşiminde, Belediye Encümeni ve İhtisas Komisyonları seçimleri gerçekleştirildi. 2017 nisan ayında gerçekleştirilen seçimde CHP’li üyelerin çoğunluğu elde ettiği encümende, bu kez AK Partili üyeler seçildi.

05.Nisan.2018 Perşembe 12:57
A A A

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı oturumlarının birinci birleşimi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya AK Partili üyelerden Halil Bozkuş, CHP’li üyelerden Cumhur Nalcı ve Kemal Özer mazeretleri nedeniyle katılmadı.
Toplantıda 5393 sayılı Belediyeler Kanunu’nun 30. Maddesi a bendi uyarınca her yıl gerçekleştirilen Encümen seçimleri yapıldı. Seçimler öncesinde Sabri Dinç, Fevzi Mazlum ve Ayhan Atay’dan oluşan tasnif heyeti kuruldu.
AK PARTİ’DE ENCÜMENDE TEK FİRE…
Gizli oylamayla yapılan seçimde AK Parti’den Reşat Latif, Sezai Meriç ve İhsan Yazıcıoğlu; CHP’den Fehmi Karaaslan, Sibel Yıldız ve Özkan Özyağcı aday oldu. Yapılan seçimde AK Partili üyelerin tamamı 15’er, CHP’li üyeler ise 14’er oy aldı. Sonuçlar, oylamada 16 AK Partili üye, 13 CHP’li üye bulunmasına rağmen, oylamada bir AK Partili üyenin CHP’li üyelere oy verdiği şeklinde değerlendirildi.
Bilindiği gibi geçen sene 5 Nisan’da yapılan encümen seçimine AK Partili üyelerden üçü katılmamış, geçerli oylardan çoğunu alan CHP’li üyeler Fikret Fota, Mustafa Başhan ve Sibel Yıldız seçilmişti. CHP’li üyeler bir yıldır görev yapıyordu. Bu seneki seçimlerin sonunda Encümen yeniden AK Parti’ye geçmiş oldu.
İHTİSAS KOMİSYONLARI SEÇİLDİ
Mecliste açık oylamayla yapılan seçimlerde, Plan ve Bütçe Komisyonuna AK Parti’den Sabri Dinç, Mehmet Erdoğan ve Mustafa Şentürk, CHP’li üyelerden Mustafa Başhan ve Sibel Yıldız seçildi.
İmar komisyonu ise AK Partili Fevzi Mazlum, Yusuf Kalay ve Turgay Aydın ile CHP’li Sertan Ocakcı ve Serkan Yalçın’dan oluştu.
Hukuk İşleri Komisyonu ise AK Partili Sezai Meriç, Hacı Mehmet Kırkpınar ve Fevzi Mazlum, CHP’li üyeler Nur Oğuz ve Coşkun Öztürk’ten oluştu.
OCAKCI’DAN FAALİYET RAPORU’NA İTİRAZ.
Belediyenin 2017 yılına ait Denetim Komisyonu raporu, komisyondan geldiği haliyle oybirliğiyle kabul edildi.
Belediyenin 2017 yılına ait faaliyet raporunun okunması için Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yerini en yaşlı üye sıfatıyla üyelerden Hacı Mahmut Kırkpınar’a bıraktı. Programın ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü ve CHP Kdz Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, rapor üzerine eleştirilerde bulundu, belediyenin yeterli yatırım gerçekleştirmediği eleştirisinde bulundu.
Ocakcı, şöyle konuştu:
“Atatürk Kültür ve Kongre merkezi ile ilgili bir gram ilerleme yok. Hep aynı şey yazılmış. Kamu yararı ve performans göstergeleri içinde yeni terminalin hayata geçmesi başlığında yüzde yüz yazıyor. Fakat biz şu anda 2017 yılını onaylıyoruz. Yıl 2018. Terminal mart ayında açıldı ama biz 2017’de yeni terminali faaliyete geçmiş gibi gösteriyoruz. Burada yazılması gereken hedef gerçekleşmedi olmalıydı.”
2018 yılında yapım işlerinin de rapora yazıldığını ifade eden Ocakcı “2017’yi oyluyoruz, gelecekle ilgili hedef var. Göztepe köprüsü yapım işi ihalesine çıkılacaktır, diyor. Cek-Cak diye gidiyoruz. Buraya umutları değil, yapım işlerinin gerçekleşme oranını yazacağız. Ceklerla caklarla olmayacak bu iş. 82. Sayfayı takdir ediyorum. Mizah sayfalarına konu olabilir. Bin adet tanıtım broşürü bastırılması diyor, 20 bin adet bastırılmış. Gerçekleşme oranı yüzde 2 bin. Performans programlarında gerçekleşme oranı yüzde yetmiş ile yüzde yüzyirmi arasındadır. Yüzde iki bin diye gerçekleşme oranı olmaz. Burada hedeflerin doğru olmadan tespit edildiğini ve komedi bir sayfayla karşı karşıya olduğumuzu gördük. Meclise başladığımızdan bugüne kadar Toplu Konut işletmesinde bir adet dairemiz kalmış yazıyor. Gerçekleşme oranı yüzde yirmibeş yazıyor. Üç senedir aynı şeyi oraya yazılmasını ve neden satılmadığını açıklamanız gerekiyor. Bunu buraya yazmanın da bir manası yok” dedi.
Meclis Başkanvekili Kırkpınar’ın ifadelerini doğru seçmesi uyarısında bulunması üzerine, AK Partili üyeler ve Ocakcı arasında “Söz hakkı-müdahale” içerikli bir polemik yaşandı. Belediye Başkanı Uysal’ın gerilimi arttırmaması uyarısı üzerine Ocakcı eleştirilerine devam etti. Ocakcı, programda merkezi hükümetten destek alınmasına ilişkin maddeyi de sordu.
BAŞKAN UYSAL’DAN “MAYDANOZ OLMAYIN” UYARISI
Görüşmelerde söz alan Belediye Başkanı Uysal , belediye gelirlerinin gerçekleşme oranının yüzde 94 olduğunu ifade etti.
Uysal, 2013 yılının yatırımları ve gelir düzeyini 31 milyonluk yatırım yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:
“Yatırım oranı üçte bir oranında gerçekleşmiş. Buradaki 14 milyon 500 bin liralık bütçe yatırım bütçesi. 83 milyonluk bütçenin, 2014 yılına girerken 43 milyon lira borç. Nisan ayında göreve geldiğimizde bize gelen, özel bankaya ödenmesi gereken miktar 35 milyon 285 bin TL. Bu bütçenin yüzde kaçı yapar? 2013 yılındaki yatırım bütçesi seçim bütçesidir. “
CHP’li üyelerin itiraz etmesi üzerine ses tonunu yükselten Uysal, “Lütfen, siz konuşurken ben hiçbir lafa maydanoz olmadım. Dinlersiniz not alırsınız, cevaplarsınız. Karşılıklı birbirimizi dinleme öğretisini anlamamız lazım” dedi.
Uysal, “Bizim yatırımlarımımızı görmemekte haklısınız hepsi yerin altında. Kültür merkezinde bir gram ilerleme yok diyor. Biz gramla ilerlemiyoruz. Göreve geldiğimiz zaman şehrimizin ihtiyaçlarının çok farklı olduğunu gördük, seller bastı, felaketler oldu. Göreve geldiğimde altyapısı olmayan bir Ereğli vardı. Rüzgar sallansa elektriklerin kesildiği bir Ereğli vardı” dedi.
Belediye Başkanı, Ereğli’de doğduğunu söylemesi üzerine, CHP’li üyelerin “Siz Alaplı’da doğdunuz” itirazı üzerine, “Ben doğduğumda yıl 1961. Alaplı o zaman Ereğli’nin beldesiydi. 57 yaşındayım. 57 yıl sonra belki ormanlı, kandilli ilçe olacak. O zaman orada doğanlara Ereğlili değilsin mi diyeceğiz. Sizin gibi eğitim gördüğünü ifade eden insan bunları yakıştıramıyorum” dedi.
Uysal şöyle devam etti:
“Kültür merkezimiz yer arayışlarımızı vatandaşla paylaşıyoruz, aynı yere mi yapalım, çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemizin güvenlik ve başka sorunları vardı. Burada gecikmeler olabilir, 20 yıldır yapılanları gözünüzün önüne getirin, bir de 2014’ten bu yana bizim yaptıklarımızı göz önüne alın.
Yeni terminalin gerçekleşmesi ile ilgili konuyu da değerlendiren Uysal, yeni hastanenin Ömerli’ye taşınmasıyla, kepez yolunda trafik yoğunluğunun artması durumunu öngörerek beklediklerini, yolun duble yola çevrilmesiyle hizmete açtıklarını belirtti.
Uysal, “Caklar cekler hayatımızda olacak. Gelecek için cek cak cümleleri kullanacağız. Çalışmalarımızın tamamı gelecek nesiller için. Bunlara takılmanız sadece edebiyat oyunu. İsterseniz beraber oynayabiliriz” dedi.
Uysal, Yüzde 2 bin gerçekleşme oranına ilişkin eleştirilere de, elektronik atık hizmetinin okullarda öğrenilmesini sağlamak için broşür sayısının arttırıldığı cevabını verdi.
Uysal’ın konuşmasının ardından CHP Sözcüsü Ocakcı, Uysal’ın ifadelerine tepki gösterdi. CHP’li üye Özkan Özyağcı da Uysal dönemi öncesindeki bütçe gerçekleşme ve yatırım bütçesi oranları konusunda bilgi vererek, Uysal’ın “Seçim Bütçesi” eleştirilerine cevap verdi.
DİĞER MADDELER
Toplantıda, Göztepe Araç Köprüsü için 2 Milyon, Asfalt Yapımı için 2 Milyon, Kışla’da yarı olimpik yüzme havuzu yapılması için 5,5 milyon olmak üzere İller Bankası’ndan 9,5 milyon liralık ödenek yapılması konusu Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi.
Fırat Kalkanı operasyonunda ilk şehit düşen Kader Acar’ın isminin Bağlık ve Müftü mahalleleri sınırları içinde yer alan 27 Mayıs Caddesi’ne verilmesine ilişkin teklif, Hukuk İşleri Komisyonu’na havale edildi.
İlçenin Göktepe Mahallesi Malatra Sokak isminin Küçük Yalı Sokak olarak değiştirilmesine ilişkin Göktepe Muhtarlığının talebi Hukuk İşleri komisyonuna havale edildi.
Gündemde bulunan diğer maddelerin bir sonraki gün ele alınması kararı verilmesiyle toplantı sona erdi.

 

 

       

Bu haber 216 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.