AnaSayfa > Güncel > KARTAL:" CÜBBELERİMİZ SİLAH DEĞİL!.."

KARTAL:" CÜBBELERİMİZ SİLAH DEĞİL!.."

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle tören düzenlendi.

06.Nisan.2018 Cuma 10:34
A A A

Atatürk Anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemi ilişkin konuşmayı Zonguldak Barosu İl Temsilcisi ve Karadeniz Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal yaptı. Kartal konuşmasında, “Bugüne kadar yitirdiğimiz tüm meslektaşlarımızı, tüm hukukçuları saygı ve rahmetle anıyoruz”dedi.
Zonguldak Barosu İl Temsilcisi ve Karadeniz Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal konuşmasında, Avukatların; başkalarının hakkına, mülkiyetine, özgürlüğüne saygıyı öğreten, insan hak ve bildirgesini yazan, kölelikten kurtuluş bildirgesini yayımlayan, çoğunluğun tiranlığına karşı duran, adaletsizlikle savaşan, kendini hakkaniyete adayan, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden, uzlaşmaya inanan insanlar olduğunu vurguladı.
Kartal konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;
“Bizler, birtakım dokunulmazlık ya da ayrıcalık talebinde bulunan kişiler değiliz ve hiçbir zaman olmadık.  Bizlerin cübbeleri birer silah değil; bağımsızlığımızın, onurlu ve dik duruşumuzun simgesi oldu her zaman…Bizler, tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan, adaleti ve hukukun üstünlüğünü gaye edinen avukatlarız, hukukçularız. Bizler, hakimiyle-savcısıyla ve avukatıyla bir bütün olan hukuk dünyasında bireylerin savunmalarını üstlenen, onların sırlarını taşıyan vekilleriz.
Demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkı oluşturur. Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur.Avukatı ve avukatlık mesleğini bağımsız, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde etkili ve işlevsel yapmak, yaşamsal değerdedir. Güçlü ve  bağımsız bir yargı için güçlü, etkili, güvenceli ve bağımsız bir savunma gereklidir.  Güçlü bir adalet için güçlü bir hukuk; güçlü bir hukuk için güçlü bir yargı ve onun için de güçlü, etkili, güvenceli ve bağımsız  bir savunma gereklidir. Herşeyden önce; hukukumuza ve onun içerisinde savunmayı temsil eden mesleğimize geniş bir açıdan bakmamız gerekiyor. Geçmişi, bugünü ve geleceği incelemek, tahlil etmek gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı geleceğe taşımak gerekiyor. Günübirlik çalışmaların yeterli olmadığı ortada. Bu mesleğin 20 yılını, 40 yılını planlamamız gerekiyor. Hukukun ve avukatlığın kısa, orta ve uzun vadeli kalkınma planlarını oluşturmamız gerekiyor. Avukatlık teminatını getirmemiz gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız, zamana adapte etmemiz gerekiyor. Bizleri zamana adapte etmemiz gerekiyor. En iyi avukat değil, avukatlık için en iyisi olmamız gerekiyor.
Değerli katılımcılar, hukuku meslek ve özel yaşamlarında ilke edinmiş sevgili dostlar,  Umudun coğrafyamızdan ve yüreklerimizden kaybolmamasını ümit eder, hepinizin avukatlar gününü samimiyet ve içtenlikle kutlarım."
Tören konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. 
GÜNE ÖZEL KARANFİL…
Karadeniz Ereğli’nin sevilen simalarından olan Sebest Muhasebeci Mali Müşavir Emin Semih Özkök, özel günlerde yaptığı karanfil takdimini bugünde avukatlara yaptı.
5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Sebest Muhasebeci Mali Müşavir Emin Semih Özkök, Atatürk Anıtı’na gelerek avukatların günlerini kutlayarark, günün anısına karanfil takdiminde bulundu.
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı M.Fatih Çakır ve Yönetim Kurul Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı ve Yönetim Kurul Üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan ve Yönetim Kurul Üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi önceki dönem başkanlarından ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Emin Semih Özkök, yanı sıra Karadeniz Ereğlşi Adliyesinde görevli avukatlar katıldı.

 

    

Bu haber 208 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.