AnaSayfa > Siyaset > Mecliste kıran kırana tartışma…

Mecliste kıran kırana tartışma…

“Kampüs ne olacak?”

 

 

06.Nisan.2018 Cuma 10:46
A A A

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantılarının ikinci ve son birleşimine Eski Devlet hastanesi alanına yapılması düşünülen Üniversite Kampüs Alanı konusundaki tartışmalar damgasını vurdu. CHP Grup Sözcüsü ve İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı’nın bu konuda verilen sözlerdeki tutarsızlıkları ifade ettiği konuşmaya cevap veren Belediye Başkanı Uysal, “Askeri-Politik kararı beklememiz lazım” diye cevap verdi. AK Partili üye Yusuf Kalay, Kampüs alanında belediye meclis üyelerinin nöbet tutmasını teklif etti.
Karadeniz Ereğli Nisan Ayı Belediye Meclis Toplantılarının ikinci birleşiminde gündem dışı bir konuşma yapan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ‘denizlere hakim olan dünyaya hakim olur’ sözlerini Barbaros Hayrettin Paşa’nın söylediğinin bilindiğini belirtti.
Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin savunmasında deniz kuvvetlerinin öneminin son derece büyük olduğunu belirten Uysal, “ Ne mutlu ki bizlere, şanlı ordumuzun deniz kuvvetlerini Karadeniz Bölge Komutanlığını Karadeniz Ereğli’de misafir etmekte, onlara ev sahipliği yapmaktayız. Bizler 01.10 2014’te mal müdürlüğünden başlayan yazışmalar ile Devlet Hastanesi eski yerlerini talep ettik. Hatta 5 Şubat 2014 tarihinde meclisten bu kararı aldık. Başbakanlığımız 18 Haziran 2015 tarihinde bu yerleşkenin Bülent Ecevit Üniversitesi’ne tahsis edildiğini bize bildirdi. Halen mevcut durum devam etmektedir. Yani milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu’nun açıklamaları doğrudur. Ben bu bilgiyi paylaşmak istiyorum.” İfadelerini kullandı.
OCAKCI’DAN “MÜJDE” TEPKİSİ
CHP İlçe başkanı ve Meclis Grup Sözcüsü Şerif Sertan Ocakcı, 2014 yılından başlayan üniversite kampüsü sürecinde şu anda 2018 Nisan ayına gelindiğini ifade etti.
Ocakcı, bu işe heyecanla başlanıldığını ve buranın kampüs alanına çevrilmesine 31 meclis üyesinin hep birlikte kabul oyu verdiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Üniversite alanı için Osmantepe’de bir yer vardı ama kullanışsız görüldüğü için burada, deniz kıyısında, eski hastanenin olduğu yerde üniversite kampüsüne hep beraber evet dedik.Fakat 2014 yılından bu yana gazetelerde çıkan müjde haberleri, müjdeyi verdi sayın Faruk Çaturoğlu, müjdeyi verirken kelimelere takılmadık. 2016 yılında yatırım programına alınacak dedi. Aynı bağlamda, 2016 ortalarında 2016-2017 eğitim öğretim yılında yeni kampüs öğrenci alacak dedi. 26 Mayıs 2016’da bir başka açıklamayla 3 binlerden, 15 binlere çıkıyoruz müjde dedi. 2016 14 Ekim günü kampüs çalışmalarına başlanmıştır dediler. 17 Kasım 2016’da siz de eklendiniz bu müjdelere. Avam proje 2016 yılında bitiyor, 2017’de yapım ihalesine çıkılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz dediniz. 5 Haziran 2017’de kampüs alanında çekilen bir fotoğraf var. Ne zaman var, ne tarih var. Kalkınma bakanlığından finansman sağlanarak en kısa sürede yatırıma başlanacak diyor.
Gördüğümüz bir manzara var. CHP olarak Silahlı Kuvvetler ve maneviyatlarına saygısızlık hiçbir zaman yapmadık. Biz bir başkomutanın kurduğu bir partinin mensubuyuz. Bunun için ordumuzla gurur duymaktan asla geri kalmayız. Baştaki nüktedan askeri cümlelerinize atfen söyledim bunu. Burada daha enteresan bir şey var. Ereğli kampüsü’ne buradaki arkadaşlar hep beraber gidelim, kazmayı vurabir miyiz?”
“KAMPÜS ALANI SİYASET ALANI DEĞİL!”
Başkan Uysal’ın “Şu anda vuramayız” cevabı üzerine Ocakcı “Basın mensupları bunu duyuyor, şu anda vuramıyoruz. Şu anda orayı askeriyenin orayı 400 metrelik sınır içinde güvenlik talebi var mı?” diye sordu. Başkan Uysal “Bilmiyorum” diye cevap verdi. Bunun üzerine Ocakcı, “İlçe Başkanızın iki kere açıklaması var bununla ilgili” dedi. Uysal bunun üzerine, “Bana gelen böyle bir bilgi yok” dedi.
Ocakcı şöyle devam etti:
“Kampüs alanı bir siyaset alanı değildir. Ne AK Parti, ne de CHP siyaset üreteceği bir alan değildir. Buradaki siyaseti siyaset üstü olmak kaydıyla, Ereğli’ye yarar getirmesi kaydıyla yaparız. Ben burada sizin bilmediğiniz bilgileri açıklayayım. Bir ay önce askeri yetkililer kadastro paftalarında burayı askeri güvenlik bölgesi olarak eklettiler mi? Siz bilmiyorsunuz başkanım, eklettiler. Biz bunları fark ettiğimizde, onay için gideceğini tahmin ettiğimizden bir basın açıklamsı yaptık ve burada bir kamuoyu oluşturduk. Bu kamuoyu ile Ereğli’yi kampüsüne sahip çıkmaya davet ettik. Bu kamuoyu belki de bizim bu hassasiyetimizle şu anda kampüsüne sahip çıkacak, daha dikkatli davranacak ve Ereğli kampüsüne kavuşmuş olacak.
Söylediklerim üzerine Yunus Emre’nin bir dörtlüğü var. ‘Sözün aslını anlamayan sanır bendendir diye, sözün aslını anlayan sorar bu kimdendir diye’. Bu benden değil, Ereğli halkının bir talebidir. Biz buradan kalksak, askeriyenin olduğu alan gitsek temel atalım desek atamayız. Neden? Bizler şu açıklamalarla 2016 bütçesine aldırıyoruz, bir yıl önce 2017 bütçesine aldırıyoruz, daha birkaç gün önce bakanımızla görüşüp 2018 bütçesine aldıracağız denilen bir siyasetin tam ortasındayız. Bir bağ yemek istiyoruz. Buranın üstünden umut tacirliği yapılmasın istiyoruz, Ereğli kampüsüne kavuşsun, artık ciklet gibi uzatılmasın istiyoruz. İnsanlar medya üzerinde 2016, olmadı 2017, olmadı 2018 yılı. Sizin burası ile ilgili beş altı müjdeniz var. Kısacası şu . Biz bu kamuoyunu oluşturmaya devam edeceğiz. Ereğli’nin bir kampüse sahip olması için buna devam edeceğiz.”
YUSUF KALAY’DAN “NÖBET” TEKLİFİ
AK Partili Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay, “CHP Grubu kabul ederse, orada nöbet tutalım. Ben birinci nöbeti tutarım. Orada çadır kurarım, ateş yakar, bayrak diker nöbet tutarım. Çok ciddi bir kamuoyu yaratır, ulusala yansıtırız” önerisinde bulunması üzerine CHP İlçe Başkanı ve Grup Sözcüsü Serten Ocakcı, “Sonuna kadar arkasındayız, her gün orada nöbet tutarız” dedi.
Belediye Başkanı Uysal bunun üzerine bu görüşe katılmadığını söyledi.
Uysal şöyle devam etti:
“Üniversite kampüs alanı tarihleri, ne zaman alındığı çok önemli. Ne zaman buna başladık. Göreve geldiğimiz zaman Atatürk Anıtı yıkılacak denildi. Yıkmayacağız diyorlar inanmıyorlar. Atatürk Anıtı’nın kenarında, 20 metre ötesinde bir önceki dönem belediye başkanının bulunduğu büstleri yıktık. Bu sıralarda AKM Yerine AVM’mi yapıyorsunuz dediler. Postane yıkıldı, yerine AVM yapılıyor dediler. Üniversite alanıyla alakalı tamam, burası artık TOKİ’ye geçti, burada rezidanslar, yüksek binalar çıkar denildi. Biz Hayır böyle bir şey yok dedik. Burası eğitim alanı fakat oradaki çalışmalrımızı da sizlere anlattım.Bu tarihten sonra 15 Temmuz 2016 hain FETÖ darbe girişimi oldu. Buraya kampüs alanı yapabilir miyiz. Burası BEÜ uhdesinde bir arazi. Başbakanlık tarafından verildi. Demek burada binalar olmayacak. Burada askeriyenin ve ülkemizin güvenlik şartlarını günümüze uyarlamamız lazım. Burada dikkat etmeniz gereken 15 Temmuz ve sonrası. Buradaki ordu, ülkemizin bizlerin gözbebeği ve Karadeniz Bölgesinde tek ve stratejik öneme sahip. Arkasından buradaki karar siyasi ve politik ve askeri bir karar olacak. Bu karar, askeri ve politik olduğu için karar vericileri beklemek ve bu karara saygılı olmak, bu kararı sahiplenmemiz lazım ordumuz yönünden.
Buradaki arkadaşlara sormak istiyorum. Ereğli’de konuşmalar oluyor. Hastane biraz uzak yere gitti. Terminal bölgesi de bizden önce taşınmıştı. Demek ki bizler ilçemizde hastane yeri, terminal yeri bulabiliyoruz. Bizler kampüs alanı da bulabiliriz ama bizler batı Karadeniz’de tek olan askeri üssümüzü bir daha kuramayız, mümkün değil.”
“ASKERİYENİN İTİRAZ HAKKI…”
Uysal’ın bu konuşması üzerine CHP Sözcüsü Ocakcı, ‘Biz buradan askeriyenin çıkmasını mı teklif ediyoruz, zorunlu durumlarda 100 metreye kadar güvenlik alanı düşürülebilir diyor. Demek bizim açıklamamız doğru’ diye konuştu.
Uysal Ocakcı’nın sözlerine “Faruk beyin açıklaması da doğru” diye cevap verdi. Ocakcı’nın, “Burası üniversiteye haiz ise, kalkıp da rektör ve milli emlak’ı arar mısınız? Rektörü aramış, milli Emlak’ı aramış ama esas muhatabı olan askeri yetkilileri aramamış, onları arasıydı diğerlerini aramasına gerek kalmaycaktı” dedi.
Uysal’ın, “Orası askıya çıktıktan sonra askeriyemizin bir itirazı oldu. Askeriyemizin itirazı 26 bin 800 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Sizler kent meydanında 1800 metrekare alana cami yapılmasın diye itirazda bulundunuz” demesi üzerine tepki gösteren CHP’lilere, Belediye Başkanı “Nasıl iki vatandaşın imara itirazı varsa, askeriyemizin de itiraz hakkı vardır” dedi.
AK Partili üyelerden Yusuf Kalay, “Beni burada Ereğli’nin menfaati bağlıyor, sizin konuşmanızdan burası biraz askeriyeye verilmiş veya o yol izlenmiş kanısına vardım. Şunu biliyorum, rektörlükten buranın tahsisini iki defa askeriye yazı yazdı. Rektör vekili Ali Azar bunu iki kez reddetti. Bunu biliyoruz. Yarın BEÜ kalkar Ereğli’nin şu noktasıyla şu tarih itibarıyla kampüs yapacağız derse, biz konuşmamızı askıya alırız. Fakat şu an Ereğli belediyesi olarak hazineye ait olan hastane alanını üniversiteye tahsis ettik. B planı subaşı delihakkı gibi bir yerde üniversite alanı bulun demediği sürece orası üniversite alanıdır. Defalarca imar komisyonunda orasıyla ilgili düzenlemeler yaptık. Askeriyle ilgili düzenlemeler bizi ilgilendiriyor. 99 depreminde buraya donanma gelecekti, bırakın üniversiteyi, burada alacağımız var askeriyeden. Donanma gelmedi, liman askeriyede kaldı. B planı çıkana kadar ben orada sözümün arkasındayım, ateş yakar, nöbet tutarım orada.”
UYSAL’DAN “MESELEYE TİCARİ BAKILMASIN” UYARISI
Uysal, “Bizim üniversite sevdamız bitmeyecek” diyerek, konu üstünde üzüntü duyduğu konulardan söz etmek istediğini belirtti.
Belediye başkanı şöyle dedi:
“Esnafa tüccara lazımmış. Üniversiteye gelen öğrenciler çok para bırakır. Bu beni rahatsız ediyor. Üniversite sorunları tanımlayan, aklın ve bilimin penceresi, evrensel düzeyde bilgi üretmenin, bilim insanlarının yetiştirildiği yerlerdir. Bizim evlatlarımız da başka şehre gidiyor. Esnafa tüccara lazım konusu değil, sosyo kültürel hayatı zenginleştirdiği için, sanayileşmemizi hızlandıracağı için, sorunları çözeceği için. Üniversitenin mantığı budur. Ancak son günlerde olayın sadece ticari boyutu konuşuluyor. Ticari boyuta taşıdığımız zaman oradan çıkan insanlar sadece diplomalı olurlar. Ama bizler vatanını seven, milletini seven, yaşadığı bölgenin halkını seven bireyler istiyoruz. Bunlara bizim çocuklarımız, evlatlarımız diye bakmamız lazım.” Diye konuştu.
Uysal, “Her zaman çıkış yollarımız olmalı. Ben asla yola bitti diye, karanlık diye bakmadım. Üniversite kampüs alanı çok geniş bir alan olmalı, içinde sosyal tesisler ve yurtların olması lazım. Ekonomik olarak ilçemizin avantajlı konumda olması lazım. Elli yüz yıl sonra iyi ki bunu bu şekilde yapmışız diyeceğimiz bir çözüm olmalı. 6640 sayılı YÖK Yasasına göre ilçelerde üniversiteler var. Antalya’nın Alanya ilçesinde Alaattin Keykubat, Hatay’ın iskenderun ilçesinde teknik üniversite var. Balıkesir’in Bandırma’sında 17 Eylül üniversitesi var. Yani hiç Zonguldak’tan ayrılmadan üniversite hayallerimize devam edebiliriz. Önerim var. Demir çeliğimiz var. Taşımacılık, lojistik, çevre ve deniz bilimi, sanayi odası meslek yüksekokulu, enstitülerle bunu daha kolay aşabiliriz diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmasına tepki gösterilen Uysal, konuşmasını “BEÜ Eğitim Kampüs alanı diye tahsisli şu anda. Burada kararı politik-askeri olacak. Sonuca saygı duymamız lazım. Sevdamızdan vazgeçmiş değiliz. Milletvekilimizin söyledikleri doğrudur” ifadeleriyle tamamladı.
GÜNDEM MADDELERİ
Meclis üyelerinden Reşat Latif, Halil Bozkuş, Cumhur Nalcı mazeretleri dolayısıyla toplantıya katılmadı.
Toplantıda şahısların imar planı tadilat taleplerine ilişkin ve belediyeye ait yoldan ihdas parsellerin satış veya takasına ilişkin maddeler komisyondan geldiği haliyle kabul edildi.
İmar planı notlarının değişikliğine ilişkin 21 maddelik komisyon raporunda, komisyonun 19. Maddenin çıkarılmasına ilişkin kararı kabul edildi. CHP’li üyeler 21 maddenin 17’sinde çekimser oy kullandı. Komisyon üyesi Yusuf Kalay, planın CHP döneminde çıkarılanla aynı olduğunu ifade ederek çekimser oy kullanılmasını anlayamadığını söylemesi üzerine, CHP’li Ocakcı, şu haliyle mevcut imar planına aykırı hükümlerin getirildiğini, ancak önemli düzenlemelerin önüne geçmemek için red yerine çekimser oyu verdiklerini söyledi. Oylama sonucunda CHP’lilerin çoğunluğu çekimser, bazıları ise red oyu verse de, AK Partili üyelerin oylarıyla plan değişiklik notları komisyondan geldiği haliyle kabul edildi.
Belediyenin 2018 yılında öngörülemeyen Göztepe Araç Köprüsü yapım işi, Asfalt Dökümü ve Yarı Olimpik Havuz inşaatı için, komisyondaki CHP’li üyelerin red oyu verdiği, toplamda 9,5 milyon liralık ek ödenek talebi de CHP’li üyelerin red oylarına karşılık AK Partili üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.
Ayrıca, Müftü ve Bağlık Mahallesi sınırları içindeki 27 Mayıs Caddesi’nin adının Şehit Kader Acar caddesi olarak değiştirilmesi, Göktepe Mahallesi içindeki Malatra Sokak’ın adının da Küçük Yalı sokak olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi. 

 

   

 

Bu haber 272 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.