AnaSayfa > Güncel > ENGELLİLER DERNEĞİ’NDE SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

ENGELLİLER DERNEĞİ’NDE SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB) Zonguldak Müdürlüğü Ve Fiziksel Engelliler Derneği İşbirliği İle Fiziksel Engelliler Derneğinde düzenlenen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursunu bitiren 40 kişiye sertifika verilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

 

 

06.Nisan.2018 Cuma 10:49
A A A

Fiziksel Engelliler Derneği bahçesinde gerçekleştirilen törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, KOSGEB Zonguldak Müdürü Güven Aktaş, Kdz Ereğli İşkur İlçe Müdürü Ayfer Yavuz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, hayırsever iş kadını Aysel Manay, kursiyerler ve aileleri katıldı.
Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, dernek olarak merkezlerinde çeşitli engel gruplarına mensup 2 bine yakın engelliye hizmet verdiklerini belirterek şunları söyledi:
“Yaşamı sadece engelli bireylerle değil, sağlıklı bireylerle, eşit şartlarda paylaşmak istiyoruz. Dezavantajlarımızın ortadan kaldırıldığı, kamusal alanların bizlere uygun hale getirildiği ortamlarda sosyal ve ekonomik hayatı paylaşmak istiyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz merkezi toplumun diğer, sağlıklı bireyleriyle paylaşıyoruz. Onların da ekonomik yaşama katılmaları yönünde çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan biri de KOSGEB girişimcilik kursudur. Kursumuzun düzenlenmesinde kaymakamıza, KOSGEB il müdürümüze ve kursu veren hocamıza teşekkür ediyorum. Kursiyer arkadaşlara aldıkları belgelerin hayırlı olmasını diliyorum.”
MADENOĞLU: “GİRİŞİMCİYE ÖNCE PARA DEĞİL CESARET LAZIM!”
Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, bu alanda çok belge verdiklerini, sandalye dağıttıklarını, çok tören yaptıklarını ifade ederek şunları kaydetti:
“Engelli vatandaşlarımızın adeta tekkesi konumuna gelen, ziyaret yeri olan, hatta engelli olmayan vatandaşlarımızın da uğrayıp güzelliklere şahit olduğu bu mekanda engellilerimize sandalyeler, kurs belgeleri verdik. Bugün yine bir kursu bitiren vatandaşlarımıza belgelerini teslim edeceğiz. Geçen hafta Emlak Danışmanlığı kursunu bitiren vatandaşlarımıza sertifika verdik. Bugün de KOSGEB’le girişimci adaylarımızın, bir kısmı girişimci olan vatandaşlarımızın belgelerini dağıtmanın mutluluğunu yaşayacağız. 8-10 vatandaşımız kendi işyerini açmış. Ben bu arkadaşlarımızı ve işyeri açacak arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Girişimcilik deyince zannedilmesin ki önce paraya ihtiyaç var. Önce cesarete, sonra bilgiye ihtiyaç var. Bu ikisi birleşince, nakit de ortaya çıkıyor. Tabii ki bu bilgiyi KOSGEB’den kredi alabiliriz şeklinde bir bilgiyle zenginleştirdik. Bu belgeyi aldığınız zaman KOSGEB’e başvurup oradan kredi alabiliyorsunuz. Cesaretiniz var. Bilginiz oldu, ilave bilgiler aldınız. Bu anlamda KOSGEB yolunuzu açtı. Sizlere bu yolda başarılar diliyorum. Bu yol sadece kendi geçiminizi sağlamaya matuf bir yol değil, aynı zamanda başkalarına da istihdam sağlayacağınız için başkalarına da hizmet imkanı veren bir yoldur. O itibarla bu kursa katıldığınız ve başarıyla belgeleri almaya hak kazandığınız için sizi kutluyorum. Başarılarınızın iş hayatınızda devam etmesini diliyorum. ”
AKTAŞ: “KADIN GİRİŞİMCİLERİN ORANI ARTIYOR”
KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş ise buradaki girişimcilerin diğer girişimciler için daha büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Girişimcilik bizim için çok önemli. Sosyal ve ekonomik anlamda ülkemizin gelişmesine katkı sağlıyor. Yerelde göçün önlenmesi, işsizliğin önlenmesi anlamında büyük bir önemi var. Kadın ağırlıklı girişimcilerimiz var burada. Biz kadın ve gençleri önemsiyoruz, onlara eğitimler veriyoruz. Sadece girişimcileri desteklemiyoruz, mevcut işletmelere işlerini geliştirmeleri için destek veriyoruz. Girişimciler sadece girişimci olmakla kalmayıp, esnaf zihniyetinden çıkıp, işini geliştirmek, daha fazla istihdam sağlamak için bize geliyorlar, onlara da destek veriyoruz. 2017 yılı içinde bütün destek programları içinde 8,5 milyon lira destek verdik, bunların 4 milyon 700 bin lirasını girişimcilere aktardık. Bunlardan yüz taneden fazlası kadın girişimcilere verildi. Normalde ülkemizde kadın girişimci oranı yüzde 10’lardayken, KOSGEB nezdinde yüzde 50’leri aşmış durumda.”
KURSİYER DUYGULARINI ANLATTI
Kursu tamamlayıp Zonguldak’ta işyerini açan kursiyerlerden Aysun Kaya ise 1,5 ay önce aldığı eğitim doğrultusunda işyerini açtığını belirterek kendisine eğitim veren ve destek olanlara teşekkür ettiğini söyledi. Kaya, “12 gün önce işyerimi açtım, çok heyecanlıyım, bir ekip kurdum, bu ekiple bunu yapıyorum. Burada aldığım eğitim benim için çok önemliydi. Bu destek sayesinde işimi yapıyorum. Önümde çok uzun bir yol var. İkinci şubemin hazırlığını yapıyorum. Alacağım destekle beraber onu da açacağım” dedi.
SERTİFİKALAR VERİLDİ
Konuşmaların ardından 30 kişilik iki grup halinde 60 kişinin sertifika aldığı eğitimleri tamamlayan girişimci adaylarından 40 kadarına sertifikaları katılan protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Törenin sonunda kursiyerler ve protokol günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

  

 

Bu haber 237 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.