AnaSayfa > Siyaset > Esra Alpago: Halil Posbıyık’a teşekkür ediyorum

Esra Alpago: Halil Posbıyık’a teşekkür ediyorum

AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ve Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Esra Alpago ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Keleş ve Aynur hanım ile birlikte Nisan ayında gerçekleşen encümen seçimlerinde alınan kararlar ve AK Parti’nin belediye başkan adaylığı konusunda parti binasında son gelişmeleri değerlendirdi.

 

 

23.Aralık.2013 Pazartesi 10:15
A A A

KELEŞ: ALPAGO KURAYLA ENCÜMENE SEÇİLMİŞTİ

AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatında düzenlenen bilgilendirme toplantısı öncesi Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Keleş, süreç hakkında bilgi verdi. Keleş, Nisan ayında yapılan Ereğli Belediyesi encümen toplantısı ve kurasında, AK Parti’li belediye meclis üyesi Esra Alpago’nun kurayla encümene seçildiğini hatırlattı.

KELEŞ: POSBIYIK YANLIŞ YAPTI, YARGIDAN DÖNDÜ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın ertesi gün "yanlış yaptık" demesi üzerine yeniden bir seçim yapıldığını ve Belediye Meclis Üyesi Nalân Köseoğlu Selvi'nin encümene seçildiğini hatırlatan Keleş, alınan bu kararın yargıdan döndüğünü söyledi.

KALAY: 9 AYDA ALINAN KARARLAR YOK HÜKMÜNDE

Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay da, 9 aydır hukuk mücadelesini verdiklerini ifade ederek, "20 Aralık tarihinde bizi şaşırtan bir tebligat geldi. 24 Aralık'ta yapılacak encümen toplantısına Belediye Meclis Üyemiz Esra Hanım davet ediliyor. Davet eden Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık. Bu bizi şaşırttı. Çünkü ilk kez belediye başkanının kanunlara uyduğunu gördük" dedi.

MECLİS YÖNETMELİĞİYLE ENCÜMEN SEÇİLDİ

Kalay, şunları söyledi: 9 aydır bizim savunduğumuz, avukatlarımızın söylediği tüm konuları idare mahkemesi buraya yazmış. Biz şunu söylemiştik. Kanun bellidir. Kanun ne kadar eşit oylamada ikinci oylamayı öngörse de, meclis çalışma yönetmeliğiyle encümen seçimini ayırmıştır. Bunu orada dile getiren belediye avukatı, bu nedenle belediyeden ayrılmasına neden olmuştur.

PEKİ, DAHA ÖNCEKİ ENCÜMEN KARARLARI NE OLACAK?

Yarın Esra Hanım encümen toplantısına katılacak ama bizi ilgilendiren konu, dokuz aydan beri alınan Encümen kararları ne olacak? Burada Ereğli'yi yakından ilgilendiren konular var, cezai müeyyideler var, kapatma kararları var. Bizim görüşümüze göre bu kararların hepsi yok hükmündedir. Esra Hanım da yarın toplantıdan sonra bunları inceleyecektir, hangi kararlar alınmıştır.

Ancak şu bir gerçektir ki, belediye encümen sayısı yedi kişiden oluşur, üçü seçilmişlerden seçilir. Bugün encümene baktığımız zaman bu seçilmişlerin iki bağımsız, bir AK Partiliden oluşuyor. Önümüzdeki süreçte neler gelişeceğini yine sizinle paylaşacağız."

ALPAGO: HALİL POSBIYIK’A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago ise toplantıda konuyu değerlendirirken, "Halil Posbıyık'a teşekkür ediyorum beni kendi elleriyle Encümen üyesi seçtiği için. Söyleyecek bir şey yok. Zamanında çok konuştuk bunları" dedi.

BAŞKANLAR ANITINA CEVAP VERMEYECEĞİNİ BİLİYORDUK

Alpago, gazetecilerin, Devrim Bulvarı üstündeki Belediye Başkanları anıtına ilişkin verdiği soru önergesinin akıbetini sorması üzerine; "Herhangi bir cevap vermedi. Zaten yazılı veya sözlü olarak cevap veremeyeceklerini biliyorduk. Kamuoyunun dikkatini çekmek için verdik o önergeyi. Cevap zaten tarafımızdan biliniyor" şeklinde cevap verdi.

Bu haber 1680 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.