AnaSayfa > Siyaset > Mevlüt Özdemir: Ereğli’de 2000 yılından beri çöküş var

Mevlüt Özdemir: Ereğli’de 2000 yılından beri çöküş var

MHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Mevlüt Özdemir, Sivil Toplum Örgütlerine yaptığı ziyaretleri sürdürüyor. Özdemir Esnaf Kefalet Kooperatifine yaptığı ziyarette, ‘Önceliğim tüm kurum ve kuruluşlara Belediyenin kapısını açmak ve Ereğli için birlikte hareket etmek olacak” dedi.

25.Aralık.2013 Çarşamba 10:28
A A A

Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi ziyaretinde Başkan Hikmet Tezel ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan MHP heyeti, Ereğli ekonomisi ve problemleri konusunda fikir alışverişinde bulundu. MHP İlçe Başkanı Talat Şeker, MHP’nin adayı Mevlüt Özdemir’le ziyaretleri sürdürdüklerini belirterek, “Esnaf ve Kefalet Kooperatifimize de Ereğli’nin problemleri noktasında görüş alışverişi yapmak üzeri bu ziyareti gerçekleştirdik” dedi.

2000’DEN BU YANA EREĞLİ’DE ÇÖKÜŞ BAŞLADI

Özdemir, Ereğli’nin 2000’li yıllara kadar ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş bir güzide kentlerden biri olmasına rağmen, sonrasında bir çöküşün yaşanmaya başladığını belirterek; “Esnaf kefalet kooperatifimiz Ereğli’nin önemli sivil toplum örgütlerinden bir tanesi. Bizlerde kooperatifimizle hem sohbet, hasbıhal etmek istedik, hem de Ereğli’nin sorunları, problemleri konusunda karşılıklı diyaloğa geçelim istedik. Çözüm önerileri noktasında birlikte görüş alışverişinde bulunalım istedik. Ereğli 2000 yılına kadar ekonomik ve sosyal olarak kalkınmış güzide kentlerden bir tanesiydi. 2000 yılından itibaren Ereğli’de sosyal ve ekonomik bir çöküşün olduğu kanaatindeyiz. Bir esnaf derneği olarak bunu en fazla hisseden kurumlardan biride sizsiniz” dedi.

TEMEL SORUN; KURUMLAR ARASI DİYALOGSUZLUK

Ereğli’de, sorunların kurumlar arası yaşanan diyalogsuzluktan kaynaklandığını ve 31 Mart Sabahı Ereğli Belediyesinin kapıları tüm kurum ve kuruluşlara açacağını belirten Özdemir, şunları söyledi; “Biz Ereğli’nin yaşadığı bu sorunların aşılamamasında en fazla kurumlar arası diyalog olmamasından kaynaklı sebeplerden biri olarak görüyoruz. Biz Allah Nasip ederse inşallah 31 Mart sabahı Ereğli’de belediyeyi teslim aldığımızda yapmak istediğimiz işlerden öncelikli olanı bütün kurumlara kapımızı açmak.  Onlarla Hükümetin ve Cumhurbaşkanının her hafta yaptığı gibi bizde Ereğli’miz için kurum ve kuruluşlarımızla toplanıp istiare etmek istiyoruz ki hem sorunları kaynağından öğrenelim, hem de bunları çözmek adına ortak birlikte hareket edelim. 

EREĞLİ’DE KURUMLAR ARASI KAVGA VAR

Ereğli’de sendikayla belediye arasında, belediyeyle hükümet arasında ciddi problemler yaşanıyor. Bu aynı zamanda Ereğli’ye yatırım yapmak isteyen esnaf, işadamı ve iş dünyasındaki arkadaşlarımız için bir engel teşkil ediyor. Biz bu engeli ortadan kaldırmak istiyoruz. Basından takip ettiğimiz kadarıyla dün bir iş dünyasından arkadaşımız demeç vermiş. Verdiği demeçte şu özellikle dikkatimi çekti. ‘Ben Ereğli’ye 120 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istedim. Muhatap bulamadım. Hükümet ile belediyenin farklı senaryolar ve projeler çizmesinden dolayı ben bu yatırımı İzmir’e kaydırdım’ diyor. Yapmak istediği yatırımda bizim demir ve saç ticaretine dayalı bir yatırım.

PROJELERİMİZİ YAKINDA HALKA ANLATACAĞIZ

Yani bölgemizin ihtiyacı olan ve aynı zamanda ham maddesinin de bölgemizde bulunan bir yatırım. Arkadaşımızın bin-bin 500 kişi istihdam oluşturacak bir projesini İzmir’e taşıdığını okuduk. Tabi bunlar bizi üzüyor. Biz demek ki,  yola çıktığımız ilk günden itibaren kurumlar arası diyalog derken bunun önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Ereğli’nin trafik problemleri var. Atatürk Kültür Merkezi, Belediye Sarayı, Kent meydanı.  Ve bir çok sorun.. Bu konuda değerli mimar arkadaşlarım projeler üretiyorlar. Bu projelerimizi yakın zamanda kamuoyuyla ve Ereğli halkımızla paylaşacağız.”

31 MART SABAHI KAZANAN EREĞLİ OLSUN

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel de, MHP heyetine teşekkür ederek; “MHP’nin başkanı, belediye başkan adayı ve yöneticilerinin kooperatifimizi ziyaret etmesi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım ve şahsım adına hoş geldiniz diyorum. Mevlüt bey Ereğli’mizin çok yakından tanıdığı, işinde başarılı, sevilen sayılan bir esnaf arkadaşımız. Sizlere çıktığınız bu yolda başarılar diliyorum. İnşallah 31 Mart sabahı kazanan Ereğli olur” dedi.

Özdemir ve MHP heyeti, bir süre daha Esnaf Kefalet Kooperatifi yönetim Kurulu Üyeleriyle görüş alıverişinde bulundu.

Bu haber 1352 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE