AnaSayfa > Siyaset > Duayen başkan böyle bir hata nasıl yapar?

Duayen başkan böyle bir hata nasıl yapar?

AK Partili Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, değişen bazı belediye kanun ve yasalarını takip etmeden, yanlış açıklamalarda bulunduğunu bildirdi.

 

 

26.Aralık.2013 Perşembe 06:38
A A A

Kalay, Hakimiyet’e yaptığı açıklamada, Posbıyık’ın bugün Değişim Radyo’da katıldığı programda, yanlış saptamalar ve söylemlerde bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin de, eşi Neriman Posbıyık’ı Belediye Meclisi’ne sokmak istediğine yönelik soruya Posbıyık'ın verdiği yanıt olduğunu anlatan Kalay, şöyle dedi:

Halil Bey, şehir merkezine koydurduğu büstünün üzerinde yazdığı şekliyle, hala 1962 Anayasası’na göre seçildiğini sandığı gibi –ki 1982 Anayasası’na göre seçilmiştir- bugün de 1580 sayılı belediye kanunu ile yönetildiğini sanıyor. Oysa biz bugün 5393 sayılı belediye kanunuyla yönetiliyoruz. Eski olan 1580 sayılı Belediye Kanunu’nun 27 Maddesi’nde, belediye meclisinde akrabalık derecesi ve bu derecedeki akrabaların belediye meclisinde görev alamayacaklarını belirtmişti.

Ancak 5393 sayılı Kanun’da ise bu madde tamamen kaldırılmıştır. Sadece ‘Meclis’te, meclis üyelerinin akrabaları ile ilgili görüşmelerde Meclis üyeleri toplantıya katılamazlar’ ifadesi yer almıştır. Dolayısıyla, hem belediye meclis üyesi, hem de belediye başkanının akrabalık derecesi olan kişilerin mecliste olamayacağına dair bir kanun hükmü yoktur.

Kaldı ki, geçmiş yıllarda benzer durumlara ilişkin açılan davalar sonucunda hem Danıştay, hem de Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları mevcuttur. Bu kararlarda, Belediye Başkanı’nın, belediye meclis üyesi olmadığına vurgu yapılmıştır. Yani isterse Belediye başkanının eşi de Meclis’te olabilir.

Asıl etik olan ise Halil Bey’in, eşini meclise koymayı düşünmesinin tartışılması olmalıdır.

Ben Sayın Başkanın yanlışlarını düzeltmekten bıktım, o ise yanlış yapmaktan bıkmadı. Bu nasıl duayenlik anlamadım.”

SORUYU NASIL YANITLAMIŞTI?

Posbıyık, radyo programında kendisine “Neriman Posbıyık’ın 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde belediye meclisine aday olacağı konuşuluyor. Böyle bir durum söz konusu mu?” şeklide yöneltilen soruya şöyle yanıt vermişti:

“Halil Posbıyık, Neriman hanımı belediye meclis üyesi yapacak, sonra kendi gidecek Neriman Hanım’ı Belediye Başkanı yapacak. Gazeteci sıfatınız var. Ben bazı gazetecilere çakma gazeteci dediğim zaman bana kızıyorlar. Hiç okuma yazması yok mu bunların. Yasaları araştırmıyorlar mı? Birinci derece ikinci derece akrabalarınızı belediye meclis üyesi yapabilir misiniz? Eğer ben Neriman Hanımı Belediye Meclis üyesi yapmış olmaya kalksam dahi kanun buna izin verir mi? Ereğli’de yaşıyor bu gazeteciler 2004 yılını hatırlatırım onlara Nurdan Oğuz benden seçilmişti. Rıfat Oğuz’da AK Parti’den seçilmişti. İlk mecliste birisi abisinin eşi olduğu için ve çoğunluk bizde olduğu için Nurdan Oğuz Meclis’te kaldı.”

AÇILAN DAVANIN KARARI

Öte yandan, henüz yasa değişmeden önce 2004’de bir ilçede benzer duruma yapılan itiraz sonucu Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararda, “akrabalık derecesi ana-baba, karı koca” şeklinde birinci derece olarak belirtilirken, “Belediye Başkanının belediye meclis üyesi olmadığına” vurgu yapılarak, aynı mecliste yer almalarına engel teşkil etmediği görüşüne ilişkin karar alınmıştı.

Bu kararı aşağıda kamu oyu ile paylaşıyoruz.

Metin

Bu haber 1461 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE