AnaSayfa > Siyaset > ‘İddialıyım’ diyen Murat Akyüz Şoförler Odası’na talip

‘İddialıyım’ diyen Murat Akyüz Şoförler Odası’na talip

18 Ocak 2014 tarihinde yapılacak olan Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası seçimleri öncesi adaylar netleşmeye başladı. Mevcut Başkan Cevdet Civelek’in karşısına, Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz’de aday olduğunu açıkladı.

 

 

26.Aralık.2013 Perşembe 07:40
A A A

Keleşler Park Otelde, bugün sabah bir basın toplantısı düzenleyen Çilek Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Murat Akyüz, ‘Ben adaylığımı açıkladığım bu toplantıda tüm şoför arkadaşlarıma şunu taahhüt ediyorum; ister taksici, ister minibüsçü, ister kamyoncu ve isterse servisçi olsun, hiçbir şoför arkadaşımızın sorunu kulak arkası yapılmayacak. Sorun neyse, nerede çözülmesi gerekiyorsa o arkadaşlarımızla birlikte kimin makamına gitmemiz gerekiyorsa gidip o sorunu çözeceğimizi söylüyorum” dedi.

BABA MESLEĞİ ŞOFÖRLÜĞE 26 YILIMI VERDİM

Baba mesleği olan Şoförlüğe 26 yılını verdiğini söyleyen Murat Akyüz, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları anlattı; “Bugün burada, 18 ocak 2014 tarihinde yapılacak olan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçimlerinde başkanlığa adaylığımı açıklamak üzere toplanmış bulunmaktayız.Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum. Baba mesleği olan şoförlüğe 26 yılımı verdim. Meslektaşlarımızın sıkıntılarını en iyi bilenlerden biriyim.

DOLMUŞÇU İKEN DURAK BAŞKANLIĞI DA YAPTIM

1998-2002 yılları arasında minibüsçü arkadaşlarımın teveccühü ile şehir içi minibüslerinin Hastane ve Lojmanlar Durak başkanlığı görevine getirildim. 4 yıl boyunca derneğimiz üyesi dolmuşların, sorunlarının çözümünde aktif rol oynadım. O süreçte sadece minibüsçü esnafının değil, köylerden şehir merkezine yolcu taşımacılığı yapan şoför arkadaşlarımızın dertleriyle dertlendim. 2002 yılında tüm meslektaşlarımızın birlik ve beraberliğini sağlamak adına tek bir dernek çatısı altında birleşme önerisine kayıtsız kalmayarak Şehir içi ve Köy Minibüsleri Derneğini kurduk. Köy ve şehir içi dolmuşçu arkadaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda Petrol ofisleri, Lastikçiler, sigortacılar, araç bakım vb. işyerleri ile görüşerek indirimli hizmet alımları anlaşmaları gerçekleştirdik. Derneğimizin sürekli faal olması bizlerin birbirimize kenetlenmesine vesile oldu. Dernek çatısı altında birlik ve beraberliğimizi en üst seviyeye taşıdık. Dernek başkanı olarak yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte üyelerimizin mutlu günlerinde mutluluklarını, acı günlerinde de üzüntülerini paylaştık.

HALK OTOBÜSLERİNİN 2 DÖNEMDİR BAŞINDA

2007 yılı şehir içi minibüsleri ile halk otobüslerinin birleşmesi neticesinde kurulan Çilek Özel Halk Otobüsleri Kooperatifinde Başkan Yardımcılığına seçildim. 3 yıl sonra 2010 yılında kooperatif üyelerimizin isteği üzerine Başkan adayı oldum ve yapılan kongre sonucu Başkan seçilerek 2 dönemdir kooperatif başkanlığı görevini sürdürmekteyim. “

HİZMETİ TÜM ŞOFÖRLERE YAYMAK İSTİYORUM

Murat Akyüz, Şoförler Odası Başkanlığı döneminde, Halk Otobüsleri Başkanlığı döneminde kazandırdığı hizmetleri, diğer tüm şoför esnafına yaymak istediğini anlatarak; “Kooperatif başkanlığım döneminde özel halk otobüslerine kazandırmış olduğumuz hizmetler ve avantajları diğer tüm şoför esnafına yaymak istedik. Örneğin yakıtın yüzde 6 oranında indirimli alınması, sigorta bedellerinde indirimlerin alınması, bankalarla anlaşma, üyelerimize yönelik moral yemekleri, seminerler, gelen talepler doğrultusunda cenaze ve düğünlere ücretsiz otobüs tahsisleri gibi hizmetlerimiz halen devam etmektedir. Yine kooperatifimizin anlaşmalı olduğu avukatımızın üyelerimiz dışında durumu iyi olmayan köy minibüslerinin ve servislerin davalarına da yardımcı olmasını sağladık.

Bugüne kadar yaptığımız hizmetler dernek yada kooperatif başkanı olarak kısıtlı imkanlarla yaptığımız hizmetlerdi.

Bizler tüm bu hizmetlerden daha fazlasını verebileceğimizi taahhüt ederek bu göreve talip olduk ve sürekli bu düsturda çalıştık. Şimdi de sadece kooperatif üyelerimize değil tüm şoför esnafına, çok kıymetli meslektaşlarımıza en üst düzeyde hizmet verebilmek için şoförler odası başkanlığına adaylığımı açıklıyorum” dedi.

ŞOFÖR ESNAFININ SIKINTISI ÇOK BÜYÜK

Akyüz, “Kdz.Ereğli’de şoför esnafının sıkıntıları çok büyük. Ancak bu sorunların gerekli yerlere taşınmaması, şoför arkadaşlarımızın kendi kaderleri ile baş başa bırakılması Ereğli’de bu işten ekmek yemeğe çalışanlar için üzüntü verici bir durumdur. Sizlerle bugün sadece bir sorunu paylaşmak istiyorum; M plakalı araçlar Türkiye’de sadece Ereğli’de taşıma ihalelerine giremiyor. Buradaki amaç, büyük firmalara rant sağlamak mı? Bunu da sizlerin aracılığıyla ilgililere sormak istiyorum” diye konuştu.

BEN HERKESİN BAŞKANI OLACAĞIM

Şoförler ve Otomobilciler Odasında tüm şoför esnafının sorunlarıyla ilgileneceği taahhütünü veren Akyüz; “Ben aynı zamanda Türkiye Halk Otobüsleri Birliğinde görev yapmaktayım. Bu birlik sayesinde birçok kapının açıldığını gördüm. Bu vesileyle Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna yaptığımız ziyaretlerde Ereğli şoför esnafının sıkıntılarını dile getirme fırsatı bulduk. Açılan kapılarda gördüğümüz sıcak yüzler, bizim çalışma şevkimizi artırdı.

Ben adaylığımı açıkladığım bu toplantıda tüm şoför arkadaşlarıma şunu taahhüt ediyorum; ister taksici, ister minibüsçü, ister kamyoncu ve isterse servisçi olsun, hiçbir şoför arkadaşımızın sorunu kulak arkası yapılmayacak. Sorun neyse, nerede çözülmesi gerekiyorsa o arkadaşlarımızla birlikte kimin makamına gitmemiz gerekiyorsa gidip o sorunu çözeceğimizi söylüyorum.

Her ay tüm şoför arkadaşlarımızla birlikte bir araya gelip, hem sorunlarımızı konuşacağız, hemde kazançlarımızın daha da artması için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunacağız. En önemlisi tüm şoförlerimize karşı şeffaf olacağız. Şoförler odasında ne yapılıyorsa , hangi kararlar alınıyorsa bundan tüm üyelerimizin bilgisi olacak” şeklinde konuştu.

Murat Akyüz’ün adaylığını açıkladığı basın toplantısına, bazı durak temsilcileri ile birlikte şoför esnafı da katıldı.

TOPLANTI’DAN DİP NOTLAR:

-Murat Akyüz basın toplantısında, kendisiyle birlikte olmak isteyen bir çok şoför esnafının olduğunu ancak onların üzerine gidilmemesi için bu toplantıya çağırmadığını söyledi.

-Akyüz, Katlı Otoparkta kendisiyle ilgili bilerek bazı spekülasyonların yürütülmeye çalışıldığını belirterek; ‘Örneğin köy minibüslerinin hastaneye kadar gitmesi meselesi. Bu konuda ben karar merciinde değilim. Mevcut başkanın bu konuda toplantı kararlarında imzası olmasına rağmen, seçime yakın spekülasyon yapmak istiyorlar. Bunu seçim günü tüm şoför esnafına detaylarıyla açıklayacağım’ dedi.

-Kamyonculuk mesleğinin çok zor durumda olduğunu anlatan Akyüz; “Ben Kamyonculuk mesleğinden gelmiyorum ama onların sorunlarını iyi bilen ve kendilerinin önerdiği bir arkadaşı yönetimimize alacağız. Cumartesi günü Kamyoncularla bir toplantı yapacağız. Beni bir kamyoncu arkadaşımız aradı, telefonda ağlamaklı durumdaydı, beni iyi tanıdığını söyledi ama o durumunda ona kim olduğunu dahi soramadım ve o an dedim, ben artık bu odanın başkanlığına aday olacağım.”

-Basın kartları konusunda bazı gazetecilerin taleplerine de, ‘Seçime aday oldu, kart veriyor’ derler şeklinde yanıt veren Akyüz, ‘Arkadaşlar bu konuda Kooperatif içerisinde mücadele veriyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde size müjde verebilirim” dedi.

-Murat Akyüz, toplantıda tüm şoförlerin yaşadığı sıkıntılara hakim olduğu ve ileriki günlerde de kamuoyunun karşısına ‘sorunlara’ ilişkin çeşitli belgelerle çıkacağı izlenimini verdi. (Can Haber) 

Bu haber 1369 kez okunmuştur

 

Yorumlar
YORUM EKLE
Henüz yorum yapılmamış.