Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 16:40 Bu haber 550 kez okundu
 
Devrekte Covid-19 normalleşme sürecinde artış...
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde iki hafta önceki bir düğünle bağlantılı olduğu iddia edilen ve 11 kişiye bulaştığı söylenen kişilerin testi pozitif çıktı. Kaymakam Ümit Altay ise "Normalleşme öncesi 2 ay sıfır vaka ile 29 sayısında sabitlemişti. Bugün normalleşme sürecinde ise bu sayı kısa sürede 50 civarında." diyerek ilçe halkını uyardı.
GÜNDEM Haberi
Devrekte Covid-19 normalleşme sürecinde artış...

Normalleşme süreci, havaların ısınmasyla birlikte uzun süredir yasaklı olan düğünlerin başlaması nedeniyle Devrek ilçesindeki vaka sayılarında hızlı bir artış yaşanmaya başlandı. Pandeminin en yaygın olarak yaşandığı süreçte bile 3 vaka görülen Devrek ilçesinde, iki hafta önce yapılan bir düğünde kurallara uyulmadığı düğün nedeniyle pozitif vakalarda artış olduğu iddia ediliyor .  Pandemi sürecinden bu yana Devrek ilçesinde görülen en yüksek günlük vaka sayısı yaşanırken, İlçe Kaymakamı Ümit Altay, ilçe halkı uyardı.


Sosyal medya hesabından açıklama yapan Altay,

"Devrekliler olarak Covid-19 virüsü çıktığı ilk andan normalleşme sürecine kadar olan dönemde gerek vatandaşlarımız gerek kamu kurumları olarak çok iyi bir mücadele verdik. Ancak normalleşme süreciyle birlikte ve havaların ısınmasıyla, düğün sezonunun da başlamasıyla birlikte işler istediğimiz gibi gitmemeye başladı. Önceki dönemi ne kadar iyi geçirdiysek, normalleşme döneminde de o kadar kötü bir sınav veriyoruz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım sizlere tehlikenin geçmediğini ve tedbirler konusunda ciddiyeti bırakmamak gerektiğini hatırlatarak sizi korumaktır. Bugüne kadar bu konuyla ilgili paylaşımlarımda asla sayısal veri paylaşmadım. Ancak durumun ciddiyetini anlamanız için bugün sizlerle bazı sayısal verileri paylaşacağım. Pandeminin en yaygın döneminde ilçemizde bir köyde aynı anda 3 vaka görüldüğünde o köyde karantina ilan etmiş hatta çevresindeki mahallelerde de giriş çıkışları büyük oranda kısıtlamıştık. Malumunuz 2 hafta önceki bir düğünde kurallara uyulmadığı için pozitif vakalar peş peşe ortaya çıktı. Bugün itibariyle o düğünle bağlantılı olarak 11 kişide Covid-19 virüsü tespit edildi. Normalleşme öncesi dönemde 2 ay boyunca sıfır yeni vaka ile 29 sayısında sabitlemişken bugün normalleşme sürecinde bu sayı kısa sürede 50 civarına yaklaştı.
Dün itibariyle sadece bir günde ilçemizde 5 yeni pozitif vaka ortaya çıktı, pandemi başlangıcından bu yana ilçemizde görülen en yüksek günlük vaka sayısı bu maalesef.

Normalleşme sürecinde ortaya çıkan vakaların içinde market çalışanı da var, esnaf da var. O yüzden çok dikkatli olmak kendimizi ve çevremizi riske atacak hareketlerden kaçınmak zorundayız. Eğer ilçemizde bu vaka sayıları artmaya devam ederse günlük hayattaki mevcut tedbirlerden çok daha fazlasına hep birlikte katlanmak zorunda kalabiliriz. Ceza uygulamalarıyla bazı tedbirleri almayı biz de istemiyoruz ancak kamu sağlığını korumak adına bundan sonra daha fazla idari yaptırım kararları ve şok uygulamalara ağırlık vermemiz gerekecek. Sokakta maske kuralına uymayan çok fazla insan görüyoruz. Hem sağlığınızı korumak hem de idari para cezalarına maruz kalmamak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım, uymayanları idari makamlara bildirelim" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devrekte, Covid-19, normalleşme, sürecinde, artış...,
Yorumlar
Haber Yazılımı