Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 14:46 Bu haber 328 kez okundu
 
Hamsi yasağı uzatıldı!
tutma yaşağı devam eden hamsi hakkındaTarım ve Orman Bakanlığı, ticari amaçlı tutulan hamsi avcılığında 10 gün daha kısmi durdurma kararını, hamsilerin avlanabilir boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı gerekçesiyle 28 Ocak 2021’e kadar ek olarak10 gün uzatıldığını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Hamsi  yasağı uzatıldı!

Bakanlıktantarafından yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce ticari amaçlı hamsiavcılığının 08 Ocak’tan 18 Ocak 2021 tarihine kadar 10 gün süreyle İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde durdurulduğu hatırlatıldı.

Bu süre içinde istişareler sonucunda yeniden bir değerlendirme yapıldığı kaydedilerek şöyle denildi: “Bu değerlendirmeye göre; Karadeniz’in ülkemiz karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edilmişti.

 

 

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı, " Mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmamıştır. Bu nedenle; İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul ili Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan (41 15’ 25.13” N - 29 2’ 58.2” E) Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihi 00.00 saatine kadar uzatılmıştır." 

"Bu süre içerisinde belirtilen alanların dışındaki bölgelerde asgari avlanabilir boy uzunluğuna sahip hamsi sürüleri avlanabilir. Halkımız, buralardan kurallara göre avlanılmış hamsileri veya daha önceden yakalanarak, soğuk hava depolarında muhafaza edilen hamsileri gönül rahatlığıyla alabilir ve tüketebilir.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamsi, , yasağı, uzatıldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı