Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 22:19 Bu haber 250 kez okundu
 
Dolar düştü sıfır araçlarda rekor indirim oldu..
Doların düşüşü sıfır otomobile yaradı, fiyatlara 37 bin TL indirim geldi...
EKONOMİ Haberi
Dolar düştü sıfır araçlarda rekor indirim oldu..

Türk Lirasının döviz fiyatları karşısında değer kazanmasıyla birlikte sıfır otomobil fiyatları geriledi. Sıfır araç fiyatlarında dikkate değer indirimler yaşandı. Birçok araç modeline 30-37 bin TL indirim geldi.

8.58 TL'den 7 TL'ye kadar düşen dolar, 'sıfır' otomobillere indirim olarak yansımaya başladı. 2021 modellerin gelmeye başlaması ve markaların stoklarındaki araçları eritmek istemesine kurdaki düşüş de eklenince birçok modelin fiyatında 30-37 bin TL indirim oldu.

Bu yılın ilk aylarından itibaren döviz kurlarında yaşanan düşüş devam ediyor.

Geçtiğimiz kasım ayında 8.85 TL'yi gören dolar 7.00 TL seviyelerine indi. Finans kuruluşları 2021 yıl sonunda dolar kuru için tahminlerini 6.20 TL'ye çekerken, euro da benzer bir seyir izliyor. 2020 Kasım ayında 10 TL seviyesini geçip rekor kıran euro da 8.4 TL bandında dengelenip, aşağı yönlü düşüşüne devam ediyor.

Son altı ayda yüzde 20'ye varan döviz kurundaki düşüş, sıfır kilometre otomobil fiyatlarında tüketicinin beklediği indirimi hızlı şekilde getirmese de, birçok marka fiyat düşüşünü kampanya indirimi olarak yansıtmaya başladı. Birçok modelin fiyatında 30-37 bin TL düşüş yaşanıyor. 

Matrah engel oluyor
Özellikle ithal modellerde kurdan kaynaklı düşüşün hemen uygulanmasının önündeki en büyük engel olarak matrah oranları gösteriliyor. 

İthal araçlar millileştirildiği tarihte hangi KDV oranından ülkeye giriş yapmışsa, ÖTV oranının da o matrah üzerinden ödenmesi gerekiyor. Bu da yüksek kurdan ithal edilen ve stokta bekleyen araçların fiyatlarında hızlı şekilde yüksek indirimlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

Listeler güncellendi
Buna rağmen düşen kur, 2021 modellerin gelmeye başlaması, markaların stoklarındaki araçları hızla eritmek istemesiyle birlikte fiyatlarda kademeli olarak düşüşler gözlenmeye başladı.

Markaların büyük çoğunluğu yayınladıkları liste fiyatlarında değişiklik yapmazken uyguladıkları indirimleri kampanya, nakit indirimi, fırsat araçları gibi ayrı listelerle duyuruyor.

En çok indirim, fiyatları aşırı yükselen lüks modellerde ve SUV'larda uygulanıyor. Önümüzdeki günlerde fiyatların kademeli olarak daha da düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dolar, düştü, sıfır, araçlarda, rekor, indirim, oldu..,
Yorumlar
Haber Yazılımı