Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 13:06 Bu haber 525 kez okundu
 
İNFAZ düzenlemesine girmesini istemediğimiz suçlar var!
Ertuğrul, "İnfaz düzenlemesi üzerinde bütün partilerin uzlaşması gerekiyor. CHP olarak özellikle uyuşturucu kaçakçılığı ve cinsel suçlar ile kadına ve çocuğa şiddet suçlarında düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyoruz."
SİYASET Haberi
İNFAZ düzenlemesine girmesini istemediğimiz suçlar var!

CHP Kdz. Ereğli İlçe Baskanı Eylem Ertuğrul, Yargı Paketi'nde olması gereken kayda değer ve olumlu bulunan hükümlerin bulunduğunu, infaz düzenlemesinin bir an önce neticeye bağlanması gerektiğini açıkladı. Ertuğrul, yazılı açıklamasında, özellikle uyuşturucu kaçakçılığı ve cinsel suçlar ile kadına ve çocuğa şiddet suçlarında düzenleme olmaması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

 

"YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

"Ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisine karşı, merkezî otorite tarafından alınan ve alınacak tedbirlerin yanı sıra, bu salgın sebebiyle düşünülen ekonomik ve sosyal tedbirleri de yakından takip ediyoruz.

 

"DURUŞUMUZ NETTİR"

Genel Merkezimiz ve TBMM Adalet Komisyonu üyelerimiz gibi prensip olarak infaz düzenlemesini de içeren Yargı Paketi'ne ve düzenlemelere karşı olmadığımızı belirtmek isterim. İnsanlarımızın sağlığının korunması noktasından hareketle, mahkumların rehabilite ve ıslah edilmesi, toplumla entegre olması için her şeyin yapılabilir olduğuna inanıyoruz. Ancak infaz düzenlemesi üzerinde bütün partilerin uzlaşması gerekiyor. CHP olarak özellikle uyuşturucu kaçakçılığı ve cinsel suçlar ile kadına ve çocuğa şiddet suçlarında düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda duruşumuz nettir.

 

"OLMAZSA OLMAZLARIMIZ"

Yargı Paketi'nde olması gereken kayda değer ve olumu bulduğumuz hükümler elbette var. Ancak, öncelikle infaz düzenlemesinin bir an önce neticeye bağlanması gerekiyor. Af, infaz ya da erken tahliye düzenlemesi iki yıl önce gündeme gelmiş ancak neticeye ulaştırılmamıştı. Artık sonuca varılmalı; fakat toplum nazarında olmazsa olmazlarımız var ve onların da aşılmaması gerekiyor.

 

BASINA ÖZGÜRLÜK

Özellikle son yıllarda,düşünce özgürlüğüne bu kadar muhtaç olan ülkemizde de bu özgürlüklerini kullandıkları için yargılanan; habercilik, eleştiri ve yorumlama haklarını kullandıkları için haklarında soruşturma başlatılıp tutuklanan hatta hüküm giyen gazeteciler var. Basının demokrasinin dördüncü kuvvetine her zaman inanmış bir partinin mensupları olarak bu uygulamaların her zaman karşısında olduk. Tek yaptıkları halkın haber alma özgürlüğüne katkı vermek amacıyla gazetecilik yapmak olan basın çalışanlarının da infaz yasasındaki düzenlemeden yararlanarak özgürlüklerinin iadesi olmazsa olmaz şartlarımızdan biridir. Diğer yandan bu af paketinin düşünce suçlarını da kapsamasını istiyoruz. Tutuklu gazetecilerle düşüncelerinden dolayı tutuklanan bireyler için de özgürlük istiyoruz. Yazılarında iktidar olanlara muhalefet yaptıkları için örgüt propagandasıyla suçlanan gazetecilerimiz var. Bu konunun da mutlaka ve mutlaka masaya yatırılmasını istiyoruz."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNFAZ, düzenlemesine, girmesini, istemediğimiz, suçlar, var!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı